| |
Zagrożenie!

Niestabilna pogoda nad Polską. Ulewy, burze i silny wiatr

Zgodnie z zapowiedzią, minionej nocy 22/23.07 nad Polskę wkroczył ciepły front atmosferyczny na którym pojawiły się miejscami ulewne opady deszczu, lokalnie gradu, burze i silne porywy wiatru. Jego strefa rozciąga się o poranku, od Gdańska przez Bydgoszcz po Podkarpacie.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionej doby

Mapa wyładowań atmosferycznych, 22-23 lipca

Front w dalszej części dnia nieznacznie przesunie się na wschód i północny-wschód kraju robiąc miejsce przejaśnieniom i okresowym rozpogodzeniom. Operacja słoneczna oraz wspomaganie strefą zbieżności wiatru, szybko spowoduje wzrost ciepłej i wilgotnej masy powietrza do wartości niestabilności atmosferycznej.

Prognozowany potencjał burzowy CAPE. 23 lipca br. o godz. 17:00

CAPE 23 lipca 2017

W takich warunkach dojdzie ponownie do inicjacji głębokiej i licznej konwekcji na sporym obszarze kraju, zwłaszcza na południu, w centrum i na południowym-wschodzie, gdzie wydaliśmy 1 i 2 stopień ostrzeżenia (zobacz). Zalecamy obserwacje danych meteorologicznych, aby odpowiednio wcześniej przygotować się na nadejście nawałnic, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych, zwłaszcza, że istnieje ryzyko wystąpienia co najmniej kilku superkomórek. Burze na wschodzie kraju wygasną w nocy 23/24.07, ale w kolejnych dniach niestety pogoda nadal będzie niestabilna, dlatego zachęcamy do częstego sprawdzania naszych prognoz.


Komentarze
Andrzej Biel

Do dup... z takim latem :(

23 lipiec 2017 - 08:33
Odpowiedz