| |
Zagrożenie!
Wir niżowy przyniesie opady śniegu i silniejsze porywy wiatru nad morzem 23/24.02

Wir niżowy przyniesie opady śniegu i silniejsze porywy wiatru nad morzem 23/24.02

Dziś 23.02 od godzin wieczornych, a także z upływem nocy 23/24.02 na warunki pogodowe w Polsce wpłynie niewielki wir niżowy przemieszczający się wzdłuż zachodniego wybrzeża Łotwy i Litwy, a następnie przez Obwód Kaliningradzki po południowe dzielnice naszego kraju.

Przyniesie on miejscami umiarkowane i lokalnie intensywniejsze opady śniegu, a także przyczyni się do wystąpienia silniejszych porywów wiatrowych z sektora północnego, głównie w pasie wschodniego wybrzeża i Zatoki Gdańskiej. Niż w trakcie piątkowego popołudnia wykaże tendencję do pogłębiania się, aczkolwiek ciśnienie w jego centrum jak na wir niżowy będzie wysokie. Bliżej godzin wieczornych zacznie się zbliżać do regionów północnej Polski, co dobrze obrazują mapy synoptyczne modelu GFS.

Prognozowane położenie wiru niżowego w piątek 23.02 o godz. 18:00 i kierunek jego przemieszczenia w kolejnych godzinach.

Prognoza opady 23 - 24 lutego

Układ ten zmierzając w kierunku Polski zacznie zaciągać z północy i północnego-wschodu chłodniejszą masę powietrza, która „wleje się” na terytorium naszego kraju w nocy z piątku na sobotę 23/24.02.

Prognozowana adwekcja chłodniejszej masy powietrza na wysokości 1500 m. Wyliczenia modelu GFS, sobota 24.02 o godz. 06 UTC

Adwekcja zimnej masy powietrza 24 lutego 2018

Wraz z wędrówką wiru niżowego podążać będzie stosunkowo wąska strefa opadów śniegu powstałych nad ciepłymi wodami morskimi (tzw. bałtycki efekt morza), która swoim zasięgiem w piątkowy wieczór w pierwszej kolejności obejmie północny pas Polski (w godzinach 19-22).

Prognozowana strefa opadów śniegu w piątkowy 23.02 wieczór według modeli ICM UM

Prognoza opadów 24 lutego

Wraz ze zbliżaniem się wiru niżowego wzrośnie prędkość wiatru z sektora północnego, głównie na wschodnim wybrzeżu, w regionach nadbrzeżnych Zatoki Gdańskiej i lokalnie w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie porywy wiatru w nocy z piątku na sobotę mogą osiągać do 70-80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w drugiej części nocy z piątku na sobotę dla obszarów północnych. Wyliczenia modelu UM ICM 4km

Prognozowane porywy wiatru

Strefa opadów śniegu w ciągu drugiej części nocy 23/24.02, a także w trakcie sobotniego 24.02 dnia, będzie podążać dalej w kierunku południowym. Swoim zasięgiem obejmie głównie obszary od północnej i północno-wschodniej części kraju przez wschodnią po południowo-wschodnią i częściowo południową Polskę. Przelotnych opadów śniegu nie można także wykluczyć lokalnie w centrum.

Prognoza oparta na niemieckim modelu HD wskazuje, że śnieg będzie możliwy miejscami, zwłaszcza w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim, a następnie wraz z przesuwaniem się strefy opadów na południe także na Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie aż po Małopolskę i Podkarpacie.

Prognozowana suma opadów śniegu do godz. 23:00, w sobotę 24.02

Prognoza opadów śniegu 23-24 lutego

Zauważalnego wzrostu pokrywy śnieżnej należy oczekiwać przede wszystkim na północy Polski, gdzie w ciągu nocy z piątku na sobotę nad regionami nabrzeżnymi przechodzić mogą komórki konwekcyjne generujące lokalnie bardziej intensywne opady śniegu, a także na południu Małopolski i Podkarpacia, gdzie początkowo zaznaczy się również strefa słabnących opadów przemieszczająca się nad Ukrainę.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!