| |
Zagrożenie!

Zaburzenie na froncie przynosi opady wielkoskalowe. Do jutra 21.08 strefa opadów odsunie się na wschód

Minionej doby 19/20.08 nad wschodnią i południowo-wschodnią Polską pojawił się chłodny front atmosferyczny, który przyniósł wielkoskalowe opady deszczu oraz miejscami konwekcyjne z burzami i lokalnie opadem gradu (szczególnie na Podlasiu i Podkarpaciu). Ponadto wyparł gorącą masę powietrza zalegającą jeszcze na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie wczoraj 19.08 notowano temperatury przekraczające 30 st. C.

Temperatura w Polsce, sobota 19.08 o godz. 15:30

Mapa temperatura w Polsce

Dziś 20.08 o poranku strefa aktywnego frontu z przesuwającą falą rozciąga się od Podlasia przez Mazowsze, północno-zachodnią część Lubelszczyzny, Ziemie Świętokrzyską i Łódzką po Małopolskę i Górny Śląsk. W drugiej połowie dnia strefa opadów stopniowo przesunie się bardziej na wschód, gdy da o sobie znać drugie zaburzenie falowe wchodzące znad Słowacji przez Podkarpacie, Lubelszczyznę po wschodnią i południowo-wschodnią część Podlasia. Ostatecznie opady frontowe wyjdą poza naszą wschodnią granicę w poniedziałek 21.08 nad ranem. W tym czasie lokalnie może również zagrzmieć, szczególnie na zachodzie, północy i północnym-zachodzie kraju, gdzie w drugiej połowie dnia rozwiną się przelotne opady konwekcyjne. Lokalne burze będą możliwe również nad morzem, zwłaszcza w nocy 20/21.08.

Położenie strefy opadów o godz. 08:30 w niedzielny poranek 20.08 oraz przewidywana suma opadów, do poniedziałkowego 21.08 poranka

Mapa suma opadów w Polsce

Za frontem napłynęła zdecydowanie chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego, dlatego w najbliższych dniach czekają nas co najwyżej umiarkowane temperatury. Niewykluczone jednak, że upał w tym miesiącu jeszcze powróci, zwłaszcza na południowy-wschód kraju około 25-27 sierpnia.

Mapa temperatury model INCA, dane radarowe IMGW/radar-opadow, prognoza opadów kachelmannwetter


Komentarze
Dominik Grabowiec

Póki co to w okolicach Leżajska przez ostatnią noc i do tej pory spadło tyle deszczu co kot napłakał - ksiądz kropidłem więcej leje :-) Na ziemi ani nie widać żeby coś popadało. Jakoś nie sprawdza sie Wam ta prognoza.

20 sierpień 2017 - 09:41
Odpowiedz
DobraPogoda24

Panie Dominiku, więcej wiary :) W Rzeszowie od wczoraj spadło około 13-15 mm. Strefa opadów rozciąga się z południa na północny-wschód, dlatego do tej pory obejmowała głównie północno-zachodnią połowę regionu. Dziś 20.08 w ciągu dnia to się zmieni, bowiem front do jutra 21.08 przesunie się na wschód. Gdyby Pan czytał prognozę z wczoraj 19.08 to by było wszystko jasne. Pozdrowienia :) http://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-pogody-19-20-sierpnia aha proszę śledzić dane radarowe http://dobrapogoda24.pl/radar-opadow

20 sierpień 2017 - 09:51
Odpowiedz
Iwona G-Korzeniowska

..leeeeeeeeeje i leeeeeeeeeeeeje od wczoraj w Małopolsce i wygląda,że nie chce przestać 😉

20 sierpień 2017 - 12:31
Odpowiedz