| |
Zagrożenie!

Niże bałkańskie przyniosą ulewy i ponad 60 cm śniegu w wysokich Tatrach!

Niż Thomas, który przyniósł w wielu miejscach kraju ulewy oraz wichury, szczególnie na północy i północny-wschodzie odsunął się nad pogranicze Finlandii i Rosji. Niestety, aktualne prognozy wskazują, że przed nami kolejny bardzo deszczowy epizod, zwłaszcza w dzielnicach południowo-wschodnich, gdzie tym razem sumy opadów mają być największe.

Już dziś 19.09 z upływem popołudnia, wieczorem oraz w nocy na środę 19/20.09 popada zwłaszcza na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, Górnym Śląsku oraz w Małopolsce. Niewykluczone, że nocą lokalnie zagrzmi. W środę 20.09 w ciągu dnia strefa słabnących opadów przesunie się z południowego-wschodu w głąb kraju, aż do ułożenia na dość wąskim obszarze, od Podlasia przez Mazowsze po Górny Śląsk lub miejscami Opolszczyznę.

Znacznie poważniejszy epizod deszczowy czeka nas 21 września. W nocy ze środy na czwartek 20/21.09 znad zachodniej Ukrainy i Słowacji nad południowo-wschodnie dzielnice Polski zacznie stopniowo wkraczać strefa opadów związana z ośrodkiem niżowym przemieszczającym się znad Grecji i Bułgarii przez Rumunię po zachodnią Ukrainę. Z upływem kolejnych godzin, umiarkowane i intensywne opady, z południowego-wschodu, będą się stopniowo kierować w głąb kraju na zachód i północny-zachód. Do końca dnia opady prawdopodobnie obejmą niemal całą wschodnią połowę Polski.

Kolejny znaczący epizod deszczowy czeka nas około 23 września, gdy nad zachodnią Ukrainą znajdzie się nowy ośrodek niżowy.

Reasumując, przed nami istotne opady deszczu, które będą związane z ośrodkiem niżowym znad Bałkanów. Niż wędrując na północ, będzie kierował siłą odśrodkową strefy opadów w głąb Polski. Na naszą uwagę zasługuje szczególnie okres między 21, a 24 września.

Wstępnie prognozowana suma opadów, do godz. 04:00, 25 września br. Model ECMWF

Suma opadów mapa wrzesień

Trajektoria niżu może jeszcze ulec zmianie, dlatego zalecamy śledzenie bieżących danych radarowych (radar on-line). Wstępne prognozy sumy opadów według modelu ECMWF wskazują, że najwięcej deszczu do 24 września spadnie na południowym-wschodzie kraju, szczególnie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Istnieje zatem realna możliwość wystąpienia lokalnych podtopień.

Oprócz deszczu spodziewamy się również opadów śniegu w Tatrach. Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia trajektorii, to w partiach wysokich (powyżej 1900 m n.p.m.) spadnie powyżej 60 cm śniegu!

Sytuację będziemy monitorować, aby o ewentualnych zmianach informować na bieżąco.


Komentarze
Mirosław Śliżak

Grzyby zgniją ;)

19 wrzesień 2017 - 14:03
Odpowiedz
Agnieszka Mirocha

Zima idzie ......😲

19 wrzesień 2017 - 18:53
Odpowiedz
DobraPogoda24

Aż tak źle, to jeszcze nie ;) Tylko w wysokich Tatrach. Ulewy budzą nasze większe zainteresowanie, bowiem miejscami mogą spowodować podtopienia i wezbranie rzek.

19 wrzesień 2017 - 19:10
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Może być nie ciekawie....

19 wrzesień 2017 - 21:00
Odpowiedz