| |
Zagrożenie!
Kiedy najbliższe opady?

Kiedy najbliższe opady?

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, nad Polską nadal panuje stabilna pogoda z pięknym obliczem złotej polskiej jesieni. Oczywiście miejscami zdarzają się również mgły i zamglenia z niskim zachmurzeniem, ale z tym musimy się liczyć zawsze o tej porze roku. Na ogół jednak mgły i zamglenia w ciągu dnia stopniowo ustępują. Najwięcej pogodnego nieba mamy obecnie w południowo-wschodniej połowie kraju, gdzie powietrze jest najcieplejsze, zawiera również mniejszą ilość wilgoci. Nasuwa się więc pytanie, do kiedy utrzyma się stabilna pogoda?

Sytuacja meteorologiczna zacznie się zmieniać z upływem kolejnych dni. Już dziś 19.10 nad północnymi i północno-wschodnimi dzielnicami kraju zalega strefa zachmurzenia frontowego, ale na ogół nie przynosi ona opadów. Wpływa jednak na warunki atmosferyczne, bo obniża temperaturę oraz zasłania Słońce, tak bardzo potrzebne o tej porze roku.

Zdjęcie satelitarne Polski. 19 października br. o godz. 11:45. Sat24

Zdjęcie satelitarne Polski

W nocy 19/20.10 miejsc ze wzrostem niskiego zachmurzenia zacznie przybywać, również w południowej i południowo-zachodniej Polsce, gdzie pojawią się miejscami mgły i zamglenia. W piątek 20.10 w ciągu dnia zaczną ponownie stopniowo ustępować miejsca przejaśnieniom i rozpogodzeniom (zwłaszcza na zachodzie i południu kraju), jednak początkowo, będzie znacznie więcej miejsc zasnutych niskim zachmurzeniem i mgłą w porównaniu do ostatnich dni. Padać w tym dniu na ogół również nie powinno. Temperatura na przeważającym obszarze kraju wzrośnie do 16/19 st. C., miejscami na zachodzie i południowym-zachodzie do 20/22 st. C.

Tymczasem w nocy z piątku na sobotę 20/21.10 z zachodu wkroczy front atmosferyczny (związany z niżem DIETRICH), który miejscami przyniesie pierwsze opady deszczu po okresie utrzymywania się pogody wyżowej. Do sobotniego 21.10 poranka popada miejscami, głównie na obszarze od Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę po woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie.

W sobotę 21.10 w ciągu dnia również miejscami przelotnie popada, zwłaszcza na wschodzie, północnym-wschodzie oraz w drugiej połowie dnia na południowym-wschodzie kraju. Pierwszy front będzie jednak na ogół mało aktywny i przyniesie w kraju niewiele opadów, ponadto będą mieć ograniczony zasięg.

Prognozowany układ baryczny. 20 października br. 

Mapa synoptyczna 20 października

To się zmieni jednak w niedzielę 22.10, gdy od zachodu w głąb kraju będzie się przesuwał aktywny front atmosferyczny związany z niżem ELMAR, który tak jak zapowiadaliśmy kilka dni temu (zobacz), przyniesie wcześniej ponownie silny wiatr miejscami na Wyspach Brytyjskich (szczególnie w południowo-zachodniej Irlandii), a później wpłynie na warunki pogodowe również w Polsce.

Front z upływem godzin przemieści się na wschód kraju, niosąc na swej drodze spadek temperatury oraz opady deszczu. Najpóźniej one dotrą do wschodnich i południowo-wschodnich województw, gdzie rozpada się późnym popołudniem lub wieczorem. Na wschodzie i południowym-wschodzie deszczowa zapowiada się również noc z niedzieli na poniedziałek 22/23.10 oraz poniedziałek 23.10, gdy nadal będą występować opady o charakterze ciągłym.

Wstępnie prognozowana suma opadów, do wtorkowego 24.10 poranka. Model ECMWF

Mapa suma opadów do 24 października

Reasumując, najbliższe większe opady deszczu czekają nas 22 i 23 października. Wcześniej, w sobotę 21.10 popada tylko miejscami i przelotnie. Do wtorkowego 24.10 poranka w tym czasie najwięcej deszczu spadnie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju.


Komentarze
Grzes

Słyszałem w jednej stacji TV że koniec miesiąca znowu ciepły i ładny. Czy możecie potwierdzic te info.?

19 październik 2017 - 18:29
Odpowiedz