| |
Zagrożenie!
W piątek 16.02 front okluzji przyniesie przelotne opady śniegu

W piątek 16.02 front okluzji przyniesie przelotne opady śniegu

W ciągu następnych kilkunastu godzin przez obszar Polski z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa frontu okluzji związanego z głębokim układem niskiego ciśnienia RENATE ulokowanego w pobliżu Islandii. Dodatkowo jutro 16.02 w regionach południowej Norwegii prognozowane jest powstanie wtórnego ośrodka niżowego RENATE 2, który przyczyni się do wystąpienia silniejszych porywów wiatru w północnym pasie kraju (od 30 do 60 km/h). Front będzie nieść ze sobą opady atmosferyczne o charakterze przelotnym, głównie w postaci mokrego śniegu.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na godz. 12UTC w piątek 16.02

Mapa synoptyczna 16.02

Front zacznie wkraczać w trakcie drugiej części nocy z czwartku na piątek 15/16.02 i zaznaczy się głównie na terenach północno-zachodniej i północnej Polski w postaci przelotnych opadów śniegu. W ciągu dnia strefa z opadami śniegu, będzie sukcesywnie przemieszczać się w głąb kraju na stosunkowo wąskim obszarze rozciągającym się od północy, przez centrum po południe. Lokalnie nie można wykluczyć także opadów mieszanych (deszcz + śnieg)

Prognozowana wędrówka opadów przez model UM ICM 4km na godzinę 12

Mapa opadów 16 lutego

Z powodu dodatniej temperatury, warunki na powstanie pokrywy śnieżnej będą niekorzystne. Śnieg po dotarciu na powierzchnię gruntu będzie dość szybko się topił.

Prognozowana temperatura na wys. 2m (wyliczenia modelu GFS)

Mapa temperatura 16 lutego

W godzinach popołudniowych front wraz ze strefą opadową obejmie pas wschodniej Polski, a w godzinach wieczornych przesunie się za naszą wschodnią granicę. Najintensywniejsze opady śniegu wystąpią głównie w rejonach południowych i południowo wschodnich. W piątek 16.02 należy się więc spodziewać trudnych warunków na drodze, dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności.


Komentarze
Ben Wwa

Dziś kolejny brzydki dzień w Warszawie, mglisty, z zasnutym chmurami niebem, popadującym mokrym śniegiem i wszechobecną szarzyzną. Do tej pory w tym miesiącu mieliśmy tutaj 12 godzin słonecznych. To bardzo mało, nawet jak na standardy lutego. Okres ponadnormalnego zachmurzenia trwa u nas już niemal pół roku.

16 luty 2018 - 13:38
Odpowiedz