| |
Zagrożenie!

Wracają wysokie temperatury oraz burze i ulewy. Niepokojąca prognoza na 19 sierpnia

Za nami 3 dni spokojnej pogody z umiarkowaną temperaturą. Niestety, od dziś 16.08 wracamy do dynamicznej aury, którą należy śledzić w kolejnych dniach, szczególnie 19 sierpnia, który aktualnie w prognozach nie wygląda najlepiej.

Wyż zapewniający nam do tej pory ustabilizowanie warunków atmosferycznych stopniowo słabnie i odsuwa się na wschód, a znad Niemiec nasuwa się zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym. Do wieczora przesuwając się na wschód i północny-wschód kraju przyniesie opady deszczu i miejscami burze, zwłaszcza w województwach zachodnich, a także w Wielkopolsce, w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim, a w nocy również warmińsko-mazurskim oraz lokalnie w centrum i na Podlasiu. Największych opadów spodziewamy się w woj. pomorskim i miejscami w zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie na zafalowaniu rozwinie się niewielki ośrodek niżowy, zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych i wieczornych (sprawdź prawdopodobieństwo burz).

Prognozowany układ baryczny, 16 sierpnia br.

Mapa synoptyczna 16 sierpnia

Na obszarze pomiędzy ustępującym wyżem, a postępującym od zachodu frontem atmosferycznym zmieni się cyrkulacja powietrza na południową, dlatego należy oczekiwać wzrostu temperatury do około 26/30 st. C. za sprawą adwekcji ciepłej masy powietrza znad Czech, Słowacji i Węgier.

W kolejnych dniach, co najmniej do 19 sierpnia należy oczekiwać powrotu temperatur oscylujących w pobliżu lub powyżej 30 st. C., głównie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Wyjątkowo ciekawie, ale również niebezpiecznie wyglądają obecne prognozy na sobotę 19.08. Przewidywane jest rozwinięcie ośrodka niżowego na aktywnym froncie rozciągającym się z zachodu i południowego-zachodu przez centrum na północ i północny-wschód kraju. Front ma rozdzielać dwie skrajne masy powietrza, zimną z zachodu i gorącą ze wschodu, co ma sprzyjać inicjacji ulew oraz miejscami burz. Sytuację będziemy monitorować, aby na bieżąco Państwa informować i ostrzegać. Do tego czasu na wschodzie i południowym-wschodzie kraju na ogół powinno być pogodnie i gorąco, a opady o ile wystąpią, to tylko lokalnie i przelotnie.


Komentarze
Zosia Szaflarska

zamawiam deszcz! u nas baaaaardzo sucho jest ;/

16 sierpień 2017 - 22:24
Odpowiedz
DobraPogoda24

U Ciebie solidnie powinno popadać, zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę 19/20.08. Jutro 17.08 miejscami w rejonie Zakopanego prawdopodobny przelotny deszcz i burza, ale będą to zjawiska o ograniczonym zasięgu.

16 sierpień 2017 - 22:37
Odpowiedz