| |
Zagrożenie!
W piątek 13.04 chłodny front atmosferyczny przyniesie opady i liczne burze

W piątek 13.04 chłodny front atmosferyczny przyniesie opady i liczne burze

Trzeba przyznać, że tegoroczny kwiecień mija pod znakiem iście wiosennej aury z temperaturami przekraczającymi w dzień 20 stopni Celsjusza. Patrząc subiektywnie na aurę jaka panuje od tygodnia nad Polską, można dojść do wniosku, że przeskoczyliśmy z okresu zimowego wprost do letniego.

Jutro 13.04 nad obszar Polski z kierunków południowych nadciągnie chłodny front atmosferyczny przed którym to dojdzie do nagromadzenia się wilgoci szczególnie w dolnej warstwie troposfery. Popołudniowe temperatury będą osiągać poziom 23-24 stopni Celsjusza, głównie w centrum i na wschodzie naszego kraju.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na piątkowe 13.04 popołudnie. Dane : DWD

mapa synoptyczna Polska

Wspomniany front będzie związany z układem niskiego ciśnienia JOI 2 ulokowanym wzdłuż wschodnich Niemiec. Jutro 13.04 w godzinach popołudniowych rozwój pierwszych burz będzie miał miejsce prawdopodobnie w pasie, od południa po południowy wschód na skutek wystąpienia korzystniejszych warunków termodynamicznych. Komórki będą występowały m.in. nad województwem małopolskim i częściowo podkarpackim. Burze będą przyjmować postać pojedynczych komórek i układów wielokomórkowych z dalszą trajektorią w kierunku północnym. W kolejnych godzinach prawdopodobnie w centrum Polski dojdzie do uformowania się dużego układu burzowego, który swoim zasięgiem obejmie głównie województwo łódzkie, wielkopolskie i częściowo mazowieckie.

Prognozowana strefa opadów i miejscami burz w piątek 13.04 między godz. 18:00, a 20:00. Model ICM UM

Opady burze 13 kwietnia

Korzystniejsze środowisko do rozwoju burz pojawi się także nad zachodnią i północno-zachodnią Polską, która znajdzie się wyraźnie bliżej zatoki niskiego ciśnienia. Piątkowe burze będą przynosić miejscami intensywne opady deszczu oraz lokalnie opad drobnego gradu poniżej. Należy liczyć się także z wysoką aktywnością elektryczną potencjalnych układów burzowych. Zjawiska będą tracić na sile w późniejszych godzinach wieczornych. Jutro o poranku wydamy stosowną prognozę konwekcyjną z prawdopodobieństwem burz.


Komentarze
Lucas wawa

Ciekawe, czy zapowiadany na dzisiaj front z opadami dotrze nad C Mazowsze, czy ponownie – wraz ze zbliżaniem się pory nocnej – “rozmyje”? Przed nami od jutra kolejne suche i ciepłe dni, więc choć 2-5 mm opadu by się przydało – zwłaszcza, że tu padałoby dopiero późnym wieczorem. Natomiast sam dzień ma przynieść dużo pogodnego nieba i Tmax najprawdopodobniej 23/25°C. ->>> Na razie dużego ochłodzenia nie widać, podobnie jak i częstszych opadów – poza lekkimi przejściowymi jak dzisiaj, czy prawdopodobnie także po 17.04. Zobaczymy, czy przewaga obecnej ciepłej i suchej pogody przedłuży się także na III dekadę kwietnia i majówkę, czy też bliżej tych w większym stopniu “wolnych” dni aura ponownie się pogorszy i/lub wyraźniej ochłodzi? (analogicznie jak np. na Wielkanoc).

13 kwiecień 2018 - 09:23
Odpowiedz