| |
Zagrożenie!
W najbliższych dniach ponownie spadnie sporo deszczu. W których regionach najwięcej?

W najbliższych dniach ponownie spadnie sporo deszczu. W których regionach najwięcej?

W ostatnich dniach kwietnia sporo deszczu spadło na południu i południowym-wschodzie kraju, gdzie miejscami suma opadów przekroczyła 30-50 mm. Aktualne prognozy wskazują, że w najbliższych dniach ponownie w tych regionach będą możliwe opady o umiarkowanym i chwilami intensywnym natężeniu (miejscami może również zagrzmieć). W Tatrach powrócą opady śniegu.

Opady już jutro 03.05 przyniesie w tej części kraju niewielki niż, który rozwinie się na chłodnym froncie atmosferycznym, dziś z północy przesuwającym się stopniowo na południe w głąb kraju. W piątek z upływem dnia popada przede wszystkim w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lokalnie lubelskim. Ponadto miejscami popada również w woj. północnych, ale będzie to inna strefa opadów, niezwiązana z omawianym frontem.

Prognoza pogody opady deszczu maj

Kolejne opady nad dzielnicami południowo-wschodnimi są spodziewane w sobotę 04.05 (w drugiej połowie dnia) oraz w niedzielę 05.05, gdy z południa na północny-wschód, będzie się przemieszczał niż ze sporą strefą opadów znad Węgier i Słowacji przez Polskę w kierunku Białorusi.

Wstępnie prognozowane przemieszczenie strefy opadów deszczu, między 4, a 6 maja

Prognoza opadów deszczu maj symulacja

Aktualne prognozy sumy opadów do 7 maja są jeszcze rozbieżne w poszczególnych regionach, bowiem trajektoria ośrodka niżowego przemieszczającego się między 4, a 6 maja może ulec korekcie.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 7 maja, według modelu ECMWF

Prognoza suma opadów do 7 maja

Wstępnie prognozowana suma opadów do 7 maja, według modelu GFS

Prognoza sumy opadów do 7 maja

Jak widać, aktualnie widnieją dość znaczne rozbieżności, poza Małopolską i południem woj. śląskiego. Sytuację śledzimy i będziemy informować na bieżąco.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!