| |
Zagrożenie!
Od czwartku 03.10 w całym kraju znaczne ochłodzenie

Od czwartku 03.10 w całym kraju znaczne ochłodzenie

Po wczorajszej 30.09 wichurze związanej z niżem Mortimer, warunki atmosferyczne uległy chwilowemu ustabilizowaniu, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie dziś 01.10 będzie najpogodniej i najcieplej, do około 18-22 st. C.

W ciągu kolejnej doby 01/01.10 na pogodę w Polsce wpłynie front atmosferyczny ulegający zafalowaniu na którym, będzie się znajdował niż Nils. W jego obszarze wystąpią słabe i umiarkowane opady deszczu, a w Tatrach śniegu.

Prognozowany układ baryczny w środę 2 października o godz. 14:00

Prognoza mapa synoptyczna

W środę 02.10 do południa strefa opadów, będzie się rozciągać od Podlasia przez Warmię i Mazury przez centrum po Dolny i Górny Śląsk. Do wieczora opady stopniowo będą się przesuwać na południowy wschód kraju, a w nocy 02/03.10 dodatkowo znad Moraw i Słowacji wejdzie fala frontowa z rozległą strefą umiarkowanych opadów deszczu nad Górny Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską i Lubelszczyznę. W Tatrach spodziewane są wówczas intensywne opady śniegu.

Prognozowane przemieszczenie stref opadów, od 1, do 3 października

Prognoza opadów październik animacja

W czwartek 03.10 strefa opadów będzie się stopniowo odsuwać na wschód, ale przez większą część dnia utrzyma się na Podkarpaciu.

Prognozowana suma opadów do 3 października

Prognoza suma opadów mapa

Po odsunięciu się frontu, z zachodu i północnego zachodu spłynie główna adwekcja chłodnego powietrza.

Prognozowana adwekcja powietrza wraz z anomalią na wysokości 1,5 km (850 hPa), od 1, do 8 października

Prognoza adwekcja powietrza animacja

W ten sposób, od 3 października czeka nas odczuwalne ochłodzenie w całym kraju, które utrzyma się co najmniej do 8 października. W tym czasie na przeważającym obszarze kraju temperatura maksymalna wzrośnie, do 10-14 st. C., a w nocy będzie spadać do kilku stopni, miejscami w przypadku rozpogodzeń, będą możliwe również przymrozki.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!