| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie niebawem się skończy. W nowym tygodniu wrócą przyjemne temperatury

Ochłodzenie niebawem się skończy. W nowym tygodniu wrócą przyjemne temperatury

W tym tygodniu do kraju dotarło zapowiadane ochłodzenie. Miejscami, zwłaszcza na północy Polski temperatura w nocy spadła poniżej 0 st. C., a gdzieniegdzie, zwłaszcza w Małopolsce oraz na Podkarpaciu okresowo padał deszcze ze śniegiem i śnieg. W rejonach podgórskich zdołało się nawet zabielić, np. w rejonie Nowego Sącza.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza

Trajektoria wsteczna masy powietrza kwiecień

Ochłodzenie, tak jak zapowiadaliśmy w prognozie długoterminowej, nie potrwa długo. Przykładem może być Rzeszów, gdzie jeszcze we wtorek 09.04 notowaliśmy maksymalnie 18 st. C.

Skala ochłodzenia zanotowana na naszej stacji w Rzeszowie, od wtorku 09.04, do piątku 12.04, do godz. 11:35. Dane dotyczą temperatury zanotowanej w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m oraz wyliczonej temperatury odczuwalnej

Skala ochłodzenia pomiar temperatury Rzeszów

W kolejnych dniach temperatura zacznie się powoli stabilizować, gdyż na ogół będzie się wahać na obszarze kraju, od około 6, do 14 st. C.

Przełom spodziewany jest w nowym tygodniu około środy 17.04. Aktualne prognozy wskazują, że w tym dniu na przeważającym obszarze kraju zanotujemy co najmniej 14-18 st. C., a w kolejnych dniach w zależności od regionu, nawet 14-20, lokalnie 22 st. C.

Wstępnie przewidywana anomalia temperatury w Wielki Piątek, według modelu GFS

Mapa prognoza anomalia temperatury Wielki Piątek

Wstępnie prognozowana temperatura na Wielki Piątek 19.04, według modelu ECMWF

Prognoza temperatura Wielki Piątek

Jeśli zatem wstępne prognozy nie ulegną diametralnej zmianie, to okres Świąt Wielkanocnych spędzimy w towarzystwie wiosennych temperatur.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!