| |
Zagrożenie!
Ostatnie dni listopada z dużym ochłodzeniem?

Ostatnie dni listopada z dużym ochłodzeniem?

Z coraz większym zainteresowaniem śledzimy prognozy na ostatnie dni listopada. Jeśli wyliczenia numeryczne potwierdzą się w kolejnych dniach, to w nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie, szczególnie w południowej, wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie możemy zanotować dwucyfrowy mróz!

Wiązki ensemble dość zgodnie przewidują ochłodzenie w nowym tygodniu

Prognoza ochłodzenia listopad 2018

Adwekcję chłodu sprowadzi wyż, prawdopodobnie przemieszczający się znad Skandynawii (być może przez Polskę) w kierunku Rosji. Wówczas z północy i północnego-wschodu napłynęłaby masa powietrza pochodzenia arktycznego lub polarno-kontynentalnego. Jeśli w tym czasie z południa nasunęłaby się wilgotniejsza masa powietrza, to miejscami, zwłaszcza na południu kraju pojawiłyby się również opady śniegu.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury (na wysokości 1.5 km), między 24, a 30 listopada br.

Prognoza anomalia temperatury listopad

Wszystko wyjaśni się w kolejnych dniach. Na tę chwilę większe ochłodzenie, szczególnie między 26, a 30 listopada wydaje się dość pewne. Jego skala będzie jednak zależna od wielkości zachmurzenia. W przypadku większych przejaśnień i rozpogodzeń, temperatura na pewno spadnie do wartości dwucyfrowych, a w ciągu dnia nie przekroczy 0 st. C. Będziemy mieć zatem w wielu regionach całodobowy mróz. Sytuację monitorujemy, więcej szczegółów przedstawimy w kolejnych prognozach.


Komentarze
Roman

Nieeeee!! Tylko nie to. Takie temperatury tylko generują większe koszty energii :(

22 listopad 2018 - 20:05
Odpowiedz
Lucas wawa

I tak zimy średnio przynoszą Tavg nieco poniżej 0°C - chłodniejsze i 'normalne' przeważnie -5/0°C, a cieplejsze 0/+3°C. To co wydamy w jednym okresie, zaoszczędzimy w innym:-)

22 listopad 2018 - 20:56
Odpowiedz