| |
Zagrożenie!
Rozpoczyna się sezon gęstej jesiennej mgły

Rozpoczyna się sezon gęstej jesiennej mgły

W tym roku do tej pory nie możemy narzekać na warunki pogodowe w czasie jesieni. Mieliśmy do czynienia zarówno z chłodniejszym i wietrznym okresem, jak również z wysokimi temperaturami i słoneczną pogodą. Kolejnym atrybutem jesieni bywają również gęste mgły, które do dziś 21.10 występowały sporadycznie i obejmowały niewielki obszar kraju. Zacznie się to zmieniać już najbliższej nocy 21/22.10.

Prognozowany układ baryczny we wtorek 22.10 o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Polski 22 października

Znajdziemy się wówczas w obszarze powstającego siodła barycznego pomiędzy wyżem Majla, a niżami znad północnej Europy. Oznacza to zmniejszenie prędkości wiatru, a co za tym idzie przy początkowo pogodnej nocy, silną radiację w niskiej warstwie atmosfery sprzyjającej kondensacji pary wodnej i tworzeniu się zamgleń i mgły.

Prognozowany zasięg mgły i zamgleń do godz. 08:00, 22 października br. Dane: ICM UM

Prognoza mgła ostrzeżenie

Prognozy do wtorkowego 22.10 poranka, wskazują na rozwinięcie się mgły na przeważającym obszarze kraju. Miejscami, zwłaszcza w centrum kraju ograniczy ona widzialność do 50-100 m. Wolne od mgły ma być głównie Podkarpacie oraz miejscami pozostałe południowe dzielnice kraju, a także częściowo Lubelszczyzna i Wybrzeże.

Wraz z rozwinięciem mgły powstaną niskie chmury podinwersyjne, które w ciągu dnia mogą nie wszędzie zdołać zaniknąć. Z tego powodu prognozy temperatury i zachmurzenia w poszczególnych regionach mogą być błędne, co jest charakterystyczną cechą dla tego okresu synoptycznego. Ponadto zacznie systematycznie wzrastać poziom zanieczyszczenia powietrza.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!