| |
Zagrożenie!

Po Irmie w rejon wysp karaibskich dotarła Maria. Żywioł zagraża m.in. Portoryko

W rejon wysp karaibskich dotarł huragan Maria. Obecnie żywioł zbliża się do Dominiki i ma najwyższą - piątą kategorię w skali Saphira Simpsona.

Na Dominice ogłoszono stan alarmowy, podobnie na Portoryko. Przypomnijmy, to zależne do USA terytorium bardzo ucierpiało podczas ataku Irmy.

Huragan Maria, poniedziałek 18 września. Foto: GOES-16, NOAA

Huragan Maria

Huragan Maria uderzy z 4 lub 5-tą najwyższą siłą kategorii na Portoryko, gdzie ostatni tak niebezpieczny żywioł miał miejsce w tym regionie 85 lat temu. Cyklon porusza się aktualnie z prędkością około 15 km/h. Średnia prędkość wiatru osiąga 257 km/h, a w porywach 313 km/h!

Aktualna siła, położenie oraz 5-dniowa prognoza przemieszczenia huraganu Maria (dane aktualizowane na bieżąco)

Maria

Prezydent Donald Trump wydał specjalne oświadczenie w którym podkreślił, że wyspa może liczyć na federalną pomoc. W tej sprawie zostały już podjęte specjalne dyrektywy. W sklepach na Portoryko ludzie masowo wykupują żywność i artykuły pierwszej potrzeby.

Prognozowane trajektorie huraganu Maria. Dane aktualizowane na bieżąco

Maria

Ostrzeżenie wydano również na brytyjskich oraz amerykańskich ‘’Wyspach Dziewiczych’’. Nowego huraganu bardzo obawiają się mieszkańcy Barbudy, która podczas ataku Irmy została zdewastowana w ponad 90 procentach. Rośnie w siłę także huragan Jose. Z tego powodu wydano ostrzeżenia dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.


Komentarze
Marcin Szerląg

Ma 5 kategorie

19 wrzesień 2017 - 21:07
Odpowiedz