| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni: utrzyma się zima, czy wkroczy odwilż do całego kraju?

Pogoda na 16 dni: utrzyma się zima, czy wkroczy odwilż do całego kraju?

Kończący się tydzień, zgodnie z zapowiedzią naszej poprzedniej prognozy długoterminowej, przyniósł powiew prawdziwej zimy, zwłaszcza w dzielnicach wschodnich i południowo-wschodnich kraju.

Najwięcej śniegu spadło w woj. podkarpackim, małopolskim, śląskim oraz miejscami w lubelskim i świętokrzyskim, gdzie zalega przeważnie, od kilku do kilkudziesięciu cm. Przykładowo, dziś 06.01 o poranku zanotowano w Jaśle 25 cm, w Rzeszowie 10 cm, w Lesku 28 cm, w Zakopanem 58 cm.

Jeszcze większą pokrywę śnieżną mamy w rejonach górskich i podgórskich. Na Kasprowym Wierchu notuje się obecnie 213 cm, a na Śnieżce 147 cm. Krótko mówiąc - zima na całego.

Najnowsze prognozy wskazują, że warunki zimowe nadal będą się utrzymywać, zwłaszcza we wschodnich i południowo-wschodnich dzielnicach kraju. Z kolei na zachodzie, północnym-zachodzie oraz na wybrzeżu temperatury będą w ciągu dnia przeważnie na wartościach dodatnich, dlatego nie ma szans w tej części kraju na zimę. 

Prognoza długoterminowa styczeń 2019

Granicę przewagi warunków zimowych w najbliższych 7 dniach, widać na prognozowanej anomalii temperatury względem normy wieloletniej. 

Prognoza anomalia temperatury styczeń

Ponadto w najbliższych dniach, zwłaszcza w nocy 06/07.01 i 07/08.01, szczególnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, głównie na wschodzie i południu kraju temperatura może spaść do wartości dwucyfrowych. 

Wstępnie prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do kolejnej niedzieli 13.01, napawa optymizmem miłośników zimy. Jak widać, pokrywa ma jeszcze wzrosnąć.

Prognozowana pokrywa śnieżna styczeń 2019


Komentarze
Ewelina

A co z prognozą na styczeń. W zeszłym roku były prognozy na bieżący miesiąc. ..

06 styczeń 2019 - 10:50
Odpowiedz
DobraPogoda24

Prognozy sezonowe są obarczone dużym ryzykiem błędu i należy je traktować tylko jako ciekawostkę. 1 grudnia opublikowaliśmy prognozę sezonową na zimę 2018/1019 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-prognoza-sezonowa-dlugoterminowa-na-zime

06 styczeń 2019 - 11:05
Odpowiedz
Ben Wwa

Pogodny i mroźny poranek w Warszawie, w tej chwili -12°C. Niestety, nad miastem wisi gęsty smog.

07 styczeń 2019 - 08:01
Odpowiedz