| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: temperatura na kilka dni spadnie, w niektórych regionach pojawi się więcej opadów

Prognoza pogody na 16 dni: temperatura na kilka dni spadnie, w niektórych regionach pojawi się więcej opadów

Miniony tydzień zgodnie z zapowiedzią poprzedniej prognozy długoterminowej, przyniósł na ogół przewagę pogodnych i ciepłych dni, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju, gdzie temperatura miejscami przekraczała 20 st. C.

Dopiero w ciągu ostatniej doby 06/07.04 pojawiły się również prognozowane z wyprzedzeniem opady, które objęły głównie południowo-wschodnie dzielnice kraju. Najwięcej deszczu spadło na Podkarpaciu. Na stacji w Lesku zanotowano 16.3 mm, a na lotniskowej Rzeszów - Jasionka 15.4 mm (na naszej redakcyjnej w Rzeszowie 14.7 mm).

Prognozowana anomalia temperatury w najbliższych 7 dniach

Prognoza anomalia temperatury kwiecień

W najbliższych kilku dniach utrzyma się przeważnie ciepła i stabilna pogoda, z wyraźnie chłodniejszymi dzielnicami północnymi kraju. Od około 10 kwietnia temperatura w całym kraju wyraźnie spadnie. Zaczną się pojawiać częstsze opady, szczególnie na wschodzie i południu kraju, bowiem jest prognozowane podejście niżu z południa Europy.

Prognoza 16 dniowa kwiecień 2019

Ta sytuacja utrzyma się w kolejnych kilku dniach. Dopiero na początku nowego tygodnia, temperatura w kraju ponownie zacznie rosnąć, a opady staną się rzadsze.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 14 kwietnia, według modelu GFS

prognoza sumy opadów mapa

Wstępnie prognozowana suma opadów do 14 kwietnia, według modelu ECMWF

prognoza opadów kwiecień

Reasumując, za 3 dni czeka nas spadek temperatury obejmujący cały kraj. W kolejnych dniach pojawi się za to więcej opadów, zwłaszcza w dzielnicach południowo-wschodnich (niewykluczona korekta trajektorii opadów), a kolejny okres z bardziej stabilna pogodą i wyższą temperaturą prawdopodobnie powróci w drugiej połowie miesiąca.

Wstępnie prognozowane przemieszczenie opadów, między 12, a 14 kwietnia br. Model GFS

prognozowane opady deszczu animacja

Pamiętajmy jednak, że w przypadku trendu prognoz powyżej 10 dni, mogą zajść istotne zmiany. Sprawdzimy to za tydzień, w kolejnej prognozie długoterminowej.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!