| |
Zagrożenie!
Covid-19 w Polsce. Prognoza modelu epidemiologicznego. Szczyt zakażeń pod koniec listopada?

Covid-19 w Polsce. Prognoza modelu epidemiologicznego. Szczyt zakażeń pod koniec listopada?

Granica 20 tysięcy zakażeń koronawirusem Covid-19 w Polsce w ciągu doby została wczoraj 29.10 przekroczona. Eksperci przewidują, że sytuacja epidemiologiczna w kolejnych tygodniach nadal będzie się pogarszać. Nasuwa się pytanie, kiedy nastąpi szczyt zakażeń? Próbę odpowiedzi możemy znaleźć w wyliczeniach modelu epidemiologicznego liczonego przez ICM UW. Centrum to słynie m.in. z obliczania krótkoterminowych prognoz pogody dla Polski, a w kolejnych tygodniach przekonamy się, czy prognoza rozwoju pandemii SarsCoV2 w Polsce również się sprawdzi. Niestety, prognoza nie napawa optymizmem. Jesteśmy ciągle przed szczytem zakażeń. Aktualne symulacje przewidują, że szczyt zakażeń osiągniemy pod koniec listopada. Wówczas w ciągu doby służby sanitarne mogą rejestrować ponad 30 tys. nowych zakażeń Covid-19 w Polsce!

Prognoza Covid-19 w Polsce. Prognoza modelu epidemiologicznego ICM UW

Prognoza Covid-19 dla Polski. Model epidemiologiczny ICM UW, przewidywania, kiedy szczyt zakażeń

Sytuacja ma się zacząć zmieniać z upływem grudnia, gdy liczba dobowych zakażeń ma wreszcie wyraźnie spadać, ale ma to być spadek powolny. Pod koniec grudnia nadal ma być rejestrowane po kilkanaście tysięcy przypadków zakażeń na dobę.

Pandemia SarsCov2, Covid-19 w Polsce. Prognozy szczytu zakażeń

Prognozy szczyty zakażeń Covid-19 w Polsce. Prognoza modelu epidemiologicznego

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, to do wypłaszczania krzywej powrócimy pod koniec stycznia lub w lutym. Przed nami więc bardzo trudne miesiące. Służba zdrowia będzie maksymalnie obciążona i niewydolna. Dbajmy o zdrowie i zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby w tym okresie nie trafić do szpitala, bo jakość obsługi będzie niska. Musimy się również liczyć z kolejnymi ograniczeniami, w tym z wprowadzeniem pełnego lockdownu.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś 30.10 o 21 629 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 202 nowych zgonach (35 osób zmarło z powodu COVID-19, a 167 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami). W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 5457 osób. Od początku epidemii w Polsce zakażonych zostało 340 834 osoby, z których 5351 zmarło, a 134 724 wyzdrowiały.

Po nałożeniu dzisiejszych danych MZ na model epidemiologiczny, widać lekkie niedoszacowanie na niekorzyść. Według tej prognozy dobowo 21 600 przypadków nowych zakażeń w Polsce miało być zanotowane około 3 listopada.

Prognoza Covid-19 w Polsce. Model epidemiologiczny

DobraPogoda24, ICM UW, MZ


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!