| |
Zagrożenie!
Front chłodny nad krajem. W ciągu najbliższej doby 13/14.06 ryzyko ekstremalnie silnych burz

Front chłodny nad krajem. W ciągu najbliższej doby 13/14.06 ryzyko ekstremalnie silnych burz

Od kilku dni nękają nas silne burze, głównie na zachodzie i częściowo na północy kraju. W ciągu najbliższej doby 13/14.06 dojdzie do ich rozwoju na sporym obszarze Polski.

Prognozowany układ baryczny w czwartek, 13 czerwca br. o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Polski

W ciągu minionej doby wkroczyła strefa chłodnego frontu atmosferycznego. W jego obrębie w obszarze konwergencji, w drugiej połowie dnia zaczną się uaktywniać silne burze z największym ich zasięgiem i potencjałem w godzinach wieczornych, szczególnie w środkowej Polsce.

Prognozowany potencjał CAPE o godz. 17:00

Prognoza burz CAPE

Istnieje bardzo duże ryzyko rozwinięcia się superkomórek burzowych, w tym również tzw. systemu training storm, czyli przejścia burzy nad danym regionem kilka razy. Może to skutkować podwyższoną sumą opadów, powodując lokalne zalania i podtopienia. Istnieje również spore prawdopodobieństwo opadów dużego gradu o średnicy nawet 5-10 cm! Ponadto należy się również liczyć z ryzykiem wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru do ok. 80-110 km/h, a w skrajnym przypadku nie można wykluczyć zejścia trąby powietrznej.

Mapa prawdopodobieństwa burzowego

Mapa ryzyka burz

Zalecamy śledzenie bieżących danych satelitarnych i radarowych, aby z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować się na nadejście nawałnicy. Pamiętajmy, że burze są trudnym zjawiskiem do prognozowania, dlatego niewykluczona jest korekta prognozy jej prawdopodobieństwa.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!