| |
Zagrożenie!

Wtorek 20.06 przyniesie miejscami silne burze na wschodzie i północnym-wschodzie kraju

Dziś 20.06 Polska od północy stopniowo zacznie się dostawać pod wpływ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem Octavian znajdującym się na południu Finlandii (mapa synoptyczna). Front z upływem dnia będzie stopniowo wpływał miejscami na pogodę kształtowaną wcześniej przez słabnący ośrodek wyżowy znajdujący się nad Bałkanami – krótko mówiąc przed uaktywnieniem frontu będzie na ogół pogodnie i gorąco.

Prognoza- Silne burze w Polsce

Prognozy wskazują, że największy potencjał do rozwoju zachmurzenia konwekcyjnego będzie dziś na wschodzie i północnym-wschodzie kraju, gdzie miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i lokalnie gradu, wyładowania atmosferyczne oraz punktowe silniejsze porywy wiatru. Zjawiska powinny się zmieścić w 1 stopniu ostrzeżenia (sprawdź), aczkolwiek nie można wykluczyć linii szkwałowej lub nawet pojedynczej trąby powietrznej.

Na pozostałym obszarze Polski rozwój burz na ogół będzie hamowany przez wyż z inwersją osiadania. Lokalnie będą jednak warunki do ich rozwoju. Na naszą uwagę zasługują szczególnie godziny popołudniowe (zwłaszcza obszar 30-60%), aczkolwiek miejscami burze rozwiną się wcześniej. Zachęcamy do śledzenia danych meteorologicznych.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!