| |
Zagrożenie!
Korei Północnej grozi głód podobny do tego z połowy lat 90, gdy zmarło 3 mln ludzi?

Korei Północnej grozi głód podobny do tego z połowy lat 90, gdy zmarło 3 mln ludzi?

W miniony piątek 03.05 ONZ opublikowała raport z którego wynika, że 4 na 10 mieszkańców Korei Północnej cierpi z powodu niedożywienia. Mało tego, w tym kraju miały miejsce najsłabsze zbiory od dekady, które jeszcze bardziej ograniczą porcje żywnościowe, oficjalnie wynoszące obecnie 300 gramów dziennie.

-„Około 10,1 mln Koreańczyków z północy cierpi z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego”- powiedział rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ, Herve Verhoosel.

Według danych Centralnego Biura Statystycznego, populacja Korei Północnej wynosi około 25,2 miliona. -„Słowo „głód” nie było używane w obecnym kryzysie, ale może to nastąpić za kilka miesięcy lub lat. Sytuacja jest dziś bardzo poważna”- dodał Herve Verhoosel.

Propagandowo wygląda dobrze, w rzeczywistości Korea Północna boryka się z problemem słabych zbiorów i niedostatku żywności

Problem głodu w Korei Północnej

Ostatni duży kryzys głodowy miał miejsce w połowie lat 90 XX wieku. Eksperci oceniają, że wówczas zmarło nawet 3 mln ludzi. Głód w Korei Północnej jest spowodowany nie tylko przez politykę, ale również przez warunki pogodowe. Z powodu fal upałów i powodzi, zanotowano znaczne straty w uprawach.

-„Reżim KRLD nadal głodzi i zaniedbuje swoich obywateli, aby przyspieszyć swój nielegalny program nuklearny i zbrojeniowy”- powiedział rzecznik WFP, jednej z niewielu agencji pomocy mającej dostęp do Korei Północnej.

Produkcja rolna w 2018 roku Korei Północnej w wysokości 4,9 mln ton, była najniższa od 2008-2009 r. Doprowadziło to do deficytu żywności w wysokości 1,36 mln ton w roku gospodarczym 2018/2019 - podaje w sprawozdaniu WPF. Kolejna ocena ryzyka głodu w tym kraju przez WPF jest planowana w lipcu i sierpniu.

Dodajmy, że niedobory żywności ze względu na coraz bardziej nieregularne sezony i ekstremalne warunki pogodowe powodują coraz częstsze wyczerpywanie się zapasów żywności w wielu regionach świata.

Opracowanie DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!