| |
Zagrożenie!
Prędkość obrotowa Ziemi od kilku lat rośnie!

Prędkość obrotowa Ziemi od kilku lat rośnie!

Dane z pomiarów jednoznacznie wskazują, że ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi w tym roku jest szybszy niż normalnie. Do tej pory rok 2020 obejmował aż 28 najkrótszych dni od 1960 roku. Ziemia zwykle obraca się raz na 86 400 sekund, co stanowi 24 godziny, innymi słowy jest to jeden dzień słoneczny. W praktyce prędkość obrotowa Ziemi jest nieregularna, z tego powodu długość dnia może się zmieniać o milisekundy (1 milisekunda to 0,001 sekundy). Prędkość obrotu Ziemi zmienia się z powodu złożonego ruchu jądra, oceanów i atmosfery, a także innych procesów. Przed 2020 rokiem najkrótszym dniem był 5 lipca 2005 r., gdy obrót Ziemi trwał 1,0516 milisekundy mniej od 86400 sekund. W tym roku 19 lipca Ziemia zakończyła swój obrót o 1,4602 milisekund szybciej od 86400 sekund. W ten sposób został ustanowiony nowy rekord! Wahania w długości obrotowej Ziemi wymagają zsynchronizowania z superstabilnym rytmem zegarów atomowych. Używa się do tego dodatniej lub ujemnej sekundy przestępnej.

Ruch obrotowy Ziemi od kilku lat przyspieszył

Ruch obrotowy Ziemi przyspieszył, mniej sekund przestępnych

Od czasu wprowadzenia systemu sekund przestępnych w 1972 roku, było 27 sekund przestępnych i wszystkie były dodatnie. Krótko mówiąc, wszystkie dodały dodatkową sekundę do naszych zegarów, umożliwiając Ziemi nadrobienie zaległości. Jednak ostatnio Ziemia przyspiesza, co widać na danych od 2016 roku. Od tego czasu nie jest wymagana żadna sekunda przestępna. Jeśli rotacja Ziemi nadal będzie przyspieszać, w pewnym momencie możemy potrzebować ujemnej sekundy przestępnej. Gdyby tak się stało, nasze zegary przeskoczyłyby o sekundę, aby nadążyć za pędzącą Ziemią!

Najkrótsze dni na Ziemi w 2020 roku

Najkrótsze dni na Ziemi, ruch obrotowy szybszy

Jak mierzymy czas na Ziemi i wiemy, że ruch obrotowy planety przyspiesza?

Zgodnie z czasem i datą, aby określić prawdziwą długość dnia, naukowcy IERS określają dokładną prędkość obrotu Ziemi, mierząc dokładne momenty, w których gwiazda stała przechodzi przez określone miejsce na niebie każdego dnia, wyrażone jako czas uniwersalny (UTC). Następnie UTC porównuje się z międzynarodowym czasem atomowym (TAI). Prawdziwa długość dnia jest wyrażona jako odchylenie UTC od TAI w ciągu 24 godzin.

Ruch obrotowy Ziemi przyspieszył

Wpływ prędkości obrotowej na zjawiska na Ziemi

W jednym z badań, naukowcy doszli do wniosku, że spowolnienie obrotu Ziemi zwiększa ryzyko dużych trzęsień ziemi. Dane wskazują, że dochodzi do tego co około 32 lata. Zespół badaczy zauważył, że co około 25-30 lat obroty Ziemi zwalniają, a spowolnienie to miało miejsce tuż przed wzrostem liczby trzęsień ziemi. Spowolnienie obrotu trwało 5 lat, a ostatni rok spowodował wzrost liczby trzęsień ziemi. Jeśli wnioski z badania są słuszne, to obecnie Ziemia, która obraca się szybciej, spowoduje na pewien okres zmniejszenie ryzyka wystąpienia dużych trzęsień ziemi.

DobraPogoda24, Timeanddate


Komentarze
edwart

Ziemia porusza się znacznie szybciej wpływa to już na ludzi zwierzęta rośliny nie rozumiem dlaczego to ukrywane

03 maj 2022 - 11:29
Odpowiedz