| |
Zagrożenie!
Pożary składowisk odpadów skaziły glebę

Pożary składowisk odpadów skaziły glebę

W ostatnich tygodniach w Polsce wybuchały masowo pożary składowisk z odpadami. Jak informuje ministerstwo środowiska, od początku roku do końca czerwca doszło do ponad 80 tego typu pożarów! Resor środowiska przygotował dwa projekty ustaw: pierwszy o gospodarce odpadami, a drugi o inspekcji ochrony środowiska.

Nowe zapisy prawne mają zapobiec umyślnym podpaleniom składowisk odpadów. Zakładają gwarancje finansowe dla podmiotów, które prowadzą składowiska, aby w razie nielegalnego porzucenia odpadów znalazły się środki na ich utylizację. Poza tym instalacje mają być objęte obligatoryjnym monitoringiem. Zwiększone mają też być uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska.

Skażona gleba pożary składowisk

Tymczasem pożary składowisk odpadów skaziły glebę związkami rakotwórczymi - poinformowała Greenpeace Polska. Organizacja zapowiedziała zgłoszenie zawiadomień w tej sprawie do odpowiednich dyrekcji ochrony środowiska. - Próbki zostały pobrane z pogorzelisk w Zgierzu i Trzebieni - powiedział na konferencji prasowej Marek Józefiak z Greenpeace Polska. "Wyniki są zatrważające, bo wykryto w tych próbkach metale ciężkie, np. arsen, kadm i niestety substancje rakotwórcze, tj. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne" - dodał.

Greenpeace zamierza zgłosić zawiadomienia o wystąpieniu szkody w środowisku do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi i w Krakowie, a także do prokuratury. "Będziemy oczekiwać podjęcia kroków, które zmierzą do ukarania osób odpowiedzialnych za skażenie środowiska" - zapowiedział Marek Józefiak.

Foto: Greenpeace Polska


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!