| |
Zagrożenie!
Rekordowe pożary w Amazonii

Rekordowe pożary w Amazonii

W tym roku, jedno z głównych płuc Ziemi - Amazonia - płonie w dotąd niespotykanej skali. Poinformowała o tym brazylijska agencja kosmiczna. W porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego notuje się wzrost liczby pożarów aż o 84%! Od stycznia na terenie Amazonii doszło do 74 tysięcy pożarów, w tym do niemal 10 tysięcy w ostatnim tygodniu. Na zaprezentowanych zdjęciach satelitarnych można też zaobserwować duży obszar pokryty dymem na północy Brazylii.

Koncentracja tlenku węgla CO, 21 sierpnia 2019 roku

Pożary w Amazonii

Raport agencji ukazał się kilka tygodni po tym, jak populistyczny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zwolnił dotychczasowego szefa agencji. Bolsonaro nie zgadzał się bowiem z opublikowanymi danymi o 88% wzroście wylesiania Amazonii. Wcześniej polityk zapowiadał zniesienie zakazu wycinki drzew. Teraz twierdzi, że zwiększona liczba pożarów to nic nadzwyczajnego, bo nadeszła pora, gdy rolnicy oczyszczają ziemię. Oskarżył też organizacje pozarządowe, że celowo podpalają lasy.

Ogniska pożarów z widoczną strefą dymu, 21 sierpnia 2019 roku. Foto: NASA

Pożary Amazonia

Lokalne media twierdzą, że we wtorek 20.08 w brazylijskim mieście Sao Paolo doszło do potężnej awarii prądu. Przerwa w dostawie miała być spowodowana właśnie pożarami w Amazonii.

Pożary objęły nie tylko Amazonię, ale o wiele większy obszar Ameryki Południowej. Foto: NASA, 21 sierpnia 2019 roku

Pożary Amazonia Brazylia

Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc do walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem część emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, który jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Ponadto na terenie Amazonii żyją 3 miliony gatunków roślin i zwierząt oraz milion rdzennych etnicznie mieszkańców.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!