| |
Zagrożenie!
Polscy strażacy będą pomagać przy gaszeniu pożaru lasów w Szwecji

Polscy strażacy będą pomagać przy gaszeniu pożaru lasów w Szwecji

Utrzymujący się upał oraz niedostatek opadów w Szwecji spowodował wystąpienie wysokiego ryzyka pożarów. W sobotni 21.07 wieczór las płonął w 74 miejscach - poinformowały tamtejsze służby.

Ogniska dużych pożarów zarejestrowanych na Półwyspie Skandynawskim w minionych 7 dniach

Pożary lasów Szwecja

Największe ogniska pożarów występują w czterech regionach: Gävleborg, Jämtland, Västernorrland i Dalarna. Obszar objęty pożarami jest większy niż cztery lata temu (12172 ha), kiedy to ogień strawił wiele tysięcy hektarów lasów. Ponadto wczoraj nad północną częścią kraju przeszedł front burzowy. Pioruny spowodowały nowe pożary.

Liczba hektarów objętych pożarami w Szwecji w minionych latach

pożary Szwecja

Dla porównania dane z Polski. Rekordowym w tym wieku był rok 2003, gdy pożary objęły 25443 ha!

Pożary w Polsce

Z ogniem walczy nie tylko straż pożarna, ale również armia i obrona cywilna. Do tej ostatniej służby zgłosiło się 500 ochotników, którzy przerwali urlopy, żeby pomóc w akcji gaśniczej. Ponad 2 tysiące wolontariuszy zgłosiło się z ofertą pomocy do Czerwonego Krzyża. Szwecji pomaga również wiele europejskich państw, w tym Włochy, Niemcy, Francja, Austria, Portugalia, Litwa, Dania i Norwegia. Pomoc została skierowana także z Polski.

Z naszego kraju pojechało tam blisko 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Dzisiaj 22.07 mają dotrzeć w okolice miasta Sveg w regionie Jämtland w środkowej Szwecji. W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Misja planowana jest na okres do 14 dni. Polscy strażacy mają własne namioty i wyżywienie oraz zabezpieczenie medyczne.

Dane: Copernicus


Komentarze
Ben Wwa

Ciekawe, że pomimo ocieplenia klimatycznego, po 2003 roku widać trend spadkowy w powierzchni lasów objętych pożarami w Polsce. Nawet w skrajnie gorącym i suchym sierpniu 2015 roku, wzrost tego wskaźnika był stosunkowo niewielki. Być może przyczyną tego korzystnego trendu jest wzrost powierzchni leśnych objętych stałym monitoringiem, a także coraz lepsza sprawność naszych służb pożarniczych. >>> Jednak ani monitoring, ani strażacy nie są w stanie powstrzymać wieloletniego procesu podsychania polskich lasów na znacznych obszarach. Taki w naszym kraju jest skutek zachwiania tradycyjnej równowagi pomiędzy wilgocią a temperaturą powietrza (w skali całorocznej), spowodowanego ociepleniem klimatu.

22 lipiec 2018 - 10:27
Odpowiedz