| |
Zagrożenie!

Piekło w Chorwacji. Ogień pochłonął wiele domów

Na południu Europy tegoroczne lato przynosi wiele dni gorących i słonecznych. Opadów jest niewiele, a te które występują mają niewielki zasięg. Taka pogoda cieszy turystów, ale ma również druga stronę medalu. Postępujący spadek wilgotności ściółki leśnej zwiększa ryzyko groźnych pożarów.

Pożar Chorwacja Split 2

Pożar Chorwacja Split 3

Po tragicznym zdarzeniu, jakie mieliśmy w czerwcu w Portugalii, wybuchają co jakiś czas nowe i groźne ogniska pożarowe, głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Ostatni przykład pochodzi z Chorwacji, gdzie wczoraj 17.07 nieopodal Splitu zapalił się spory obszar lasu.

Pożar Chorwacja Split 4

Pożar Chorwacja Split 5

Ogień szybko zaczął pochłaniać budynki w okolicznych wsiach. Żywioł rozprzestrzenił się na odległość co najmniej 25 kilometrów wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Z ogniem walczyło kilkuset strażaków, a ich akcję dodatkowo utrudniał silny wiatr, który wzmagał ogień.

Pożar Chorwacja Split 1

Zdjęcie satelitarne NASA z ogniskami pożarów i dymu w Chorwacji. 17 lipca br.

Zdjęcie satelitarne pożaru w chorwacji, Split

Dziś 18.07 wiatr osłabł i strażacy powoli opanowują sytuację, aczkolwiek pożar nie został jeszcze zupełnie wygaszony. Zagrożenie pożarowe nadal jest wysokie, co oznacza, że miejscami wystarczy przysłowiowa iskra, aby wybuchły nowe pożary.

Prognozowane zagrożenie pożarowe w Europie, 21 lipca br.

Mapa zagrożenia pożarowego w Europie, lipiec

Zdjęcia: Damira Kalajzic, mapa EFFIS - Copernicus


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!