| |
Zagrożenie!
Pożary w Australii. Europosłowie nie są zgodni w sprawie przyczyn pożarów

Pożary w Australii. Europosłowie nie są zgodni w sprawie przyczyn pożarów

Pożary w Australii zwróciły uwagę całego świata. Mimo, że w ubiegłym roku nie były one rekordowe pod względem obszaru, a także liczby ognisk, to były komentowane przez wszystkie największe i najważniejsze ośrodki informacyjne. Gdyby nie fakt, że pożary podeszły pod duże miasta na południowym wschodzie Australii, to zapewne nie byłyby aż tak nagłośnione, bo pożary w tej części świata zdarzają się co roku.

Nasuwa się pytanie, czy faktycznie były wyjątkowe? Jedno jest pewne, zdarzyły się w roku rekordowo ciepłym i suchym w Australii.

Ogniska pożarów w Australii oraz rozprzestrzeniający się dym w kierunku Nowej Zelandii. Foto: NASA, 10 listopada 2019 roku

Pożary w Australii. Przyczyny, klimat, pogoda

Wczoraj 13.01 w Parlamencie Europejskim odbyła się dyskusja na temat przyczyn pożarów w Australii i innych klęsk żywiołowych, do których doszło w ostatnich latach. Według chadeków, socjalistów i liberałów tego typu zjawiska to dowód na to, że klimat ociepla się pod wpływem działalności człowieka. Z kolei część konserwatystów zwracała uwagę, że do masowych pożarów w Australii dochodziło również w przeszłości. Nacjonaliści zarzucali dodatkowo liberałom „wywoływanie paniki dla celów politycznych”.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz mówił w Strasburgu, że do podobnych zjawisk jak ostatnio w Australii będzie na całym świecie dochodzić coraz częściej. Jego zdaniem „nauka pokazuje wyraźnie, że ocieplenie klimatu będzie zwiększało częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych”. -Te zjawiska będą coraz bardziej nas dotykały. Czy potrzebujemy więcej dowodów na to, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz niszczeniu środowiska jest absolutnie konieczne?- pytał wiceprzewodniczący komisji.

Europosłanka ludowców, Hildegard Bentele mówiła, że Unia Europejska musi przyspieszyć działania zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz nakłaniać inne regiony do podobnych działań. - Potrzebujemy nie tylko dyplomacji na szczytach i konferencjach, ale musimy nieustannie zabiegać o to, by osiągnięte zostały cele opisane w porozumieniu paryskim i „zielonym ładzie”- zaznaczyła polityk.

Partie nacjonalistyczne zarzucały liberałom w Parlamencie Europejskim „histerię” i „wykorzystywanie tragedii do własnych politycznych celów”. Deputowani z grupy Tożsamość i Demokracji mówili, że do masowych pożarów w Australii dochodziło już XIX wieku.

Konserwatyści przekonywali, że Parlament Europejski powinien zacząć walkę z emisją dwutlenku węgla od siebie. -Jakże ten parlament troszczy się o klimat, skoro raz w miesiącu wszyscy europosłowie przenoszą się na cztery dni do Strasburga, generując tym samym produkcję CO2- powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Wiśniewska.

Pożary w Australii od września 2019 roku pozbawiły życia co najmniej 28 osób. Unia Europejska, w tym Polska, zaoferowała Australii pomoc w gaszeniu pożarów. Według australijskich władz „na razie nie jest ona konieczna”.

DobraPogoda24, IAR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!