| |
Zagrożenie!
Zwiększył się obszar pożaru lasu w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wiatr skierował dym nad Kijów. Zagrożenia radiacyjnego nie ma

Zwiększył się obszar pożaru lasu w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wiatr skierował dym nad Kijów. Zagrożenia radiacyjnego nie ma

Kilka dni temu w wyniku podpalenia krzewów i suchych traw zapalił się las w pobliżu wsi Żowtnewe w leśnictwie kotowskim na Ukrainie. Jest to strefa wykluczenia w pobliżu byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Początkowo pożar objął kilka ha, później rozprzestrzenił się na 20 ha, a ostatnie dane mówią o około 35 ha. Mimo, że w akcji gaszenia pożaru bierze udział 274 strażaków z użyciem 74 jednostek gaśniczych, w tym 3 samolotów AN-32P i 3 śmigłowców, do tej pory pożaru nie udało się opanować.

Pożar lasu w pobliżu byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wiatr skierował dym nad Kijów. Dane: NASA, 8 kwietnia 2020

Pożar lasu elektrownia jądrowa Czarnobyl Pomiary promieniowania czy jest skażenie

Susza, niska wilgotność ściółki i silniejszy wiatr utrudniają akcję gaśniczą. Dziś 08.04 dym z pożarów został skierowany nad Kijów, gdzie stacje pomiarowe wykryły zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi.

Na miejscu gaszenia pożaru jest prowadzona kontrola stanu promieniowania przez Ecocenter SACP za pomocą mobilnego laboratorium radiologicznego RanidSONNI. Ponadto w strefie wykluczenia prowadzony jest stały automatyczny pomiar w 39 punktach. Za pomiary odpowiada Ukraiński Urząd Dozoru Jądrowego SNRC.

Poziom promieniowania jonizującego gamma w Czarnobylu pozostaje na stałym poziomie

Pożar las elektrownia Czarnobyl Pomiary promieniowania brak skażenia

Z danych wynika, że nie ma powodów do niepokoju. Tło promieniowania na Ukrainie mieści się w naturalnych wartościach dla danej miejscowości.

Poziom promieniowania jonizującego gamma w Kijowie pozostaje na stałym poziomie

Pożar las elektrownia Czarnobyl pomiary promieniowania Ukraina Kijów Polska czy jest skażenie

Dla porównanie wyniki pomiaru promieniowania gamma w Polsce na stacji w Rzeszowie

Pomiary promieniowania w Polsce skażenie radiacyjne pożar las elektrownia Czarnobyl

Wyniki pomiarów są prezentowane na mapie europejskiej platformy wymiany danych radiologicznych w czasie rzeczywistym EURDEP.

DobraPogoda24, PAA, SNRC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!