| |
Zagrożenie!
Czarnobyl płonie. Wybuch największy pożar w historii Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Potencjalnie radioaktywny dym przemieszcza się nad Kijów

Czarnobyl płonie. Wybuch największy pożar w historii Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Potencjalnie radioaktywny dym przemieszcza się nad Kijów

Na początku kwietnia na północy Ukrainy w pobliżu granicy z Białorusią zarejestrowano kilka ognisk pożarów traw i krzewów. W kolejnych dniach w wyniku suszy, niskiej wilgotności ściółki i wiatru ogień objął skupiska leśne w pobliżu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Do gaszenia pożarów wysłano kilkuset strażaków wspomaganych przez ponad 70 jednostek gaśniczych, 3 samoloty AN-32P i 3 śmigłowce.

Pożar w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej. Foto: Sergiy Gashak, Aleksandr Sirota 

Pożar w Czarnobylu czerwony las radioaktywny dym nad Kijów pomiary promieniowania

Do tej pory ognia nie udało się opanować. Wczoraj 10.04 ogień wdarł się bezpośrednio do miasta Czarnobyl! Pożar objął północną dzielnice miasta. -„Płonie również port rzeczny, gdzie znajdują się barki używane w likwidacji skutków katastrofy z 1986 roku. Ogień jest również obecny w okolicach punktu kontrolnego Lelew… Ogień rozprzestrzenia się nie tylko w kierunku południowym, ale również północnym. Powoli wdziera się już do Czerwonego Lasu będącego najbardziej skażonym miejscem w Strefie. Linia ognia znajduje się też tylko 3 kilometry od miasta Prypeć. Z kolei w jeszcze większym pożarze w zachodniej części Strefy płoną opuszczone wioski Buda oraz Buda-Warowicze, a ogień nieubłaganie zmierza do opuszczonego miasta Wilcza. Wiele wskazuje na to, że będzie to największy pożar w historii Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej”- informują Napromieniowani.pl będący na miejscu.

Prognozy jednoznacznie przewidują przemieszczenie potencjalnie radioaktywnego dymu nad Kijów. 

Pożary w strefie wykluczenia nie są rzadkie. Z upływem lat zauważono jednak, że nasilenie i intensywność pożarów wrosło wraz z odzyskaniem większego obszaru lasów i łąk. Badania wykazały również, że pożary w silnie zanieczyszczonych strefach mogą ponownie zawieszać pierwiastki promieniotwórcze w pióropuszach dymu, które następnie przenoszą się na duże odległości.

Ogniska pożarów i widoczny dym kierujący się z rejonu Czarnobyla nad Kijów. Dane: NASA, 10 kwietnia 2020 roku

Pożar w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej. Radioaktywność pomiary promieniowania najnowsze informacje

Dotychczasowe dane pomiarowe przeprowadzone pod kątem radioaktywności nie wykazały zagrożenia. Państwo Służba Ratunkowa Ukrainy poinformowała, że poziomy promieniowania tła nadal mieszczą się w normalnym zakresie wokół Kijowa. Sytuacja może się jednak zmienić, bo pożar obejmuje tereny najbardziej skażone.

DobraPogoda24, Napromieniowani.pl, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!