Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dym uwiecznił satelita NASA. Europejska mapa zagrożenia pożarowego wskazuje Polskę
W ostatnich dniach ponownie doszło do pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień objął blisko 1000 ha bagiennych łąk i lasów na terenie parku w rejonie Polkowa i Dolistowa Starego. W akcję gaśniczą zaangażowano kilkanaście zastępów straży pożarnej i trzy samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dane: NASA, 20 kwietnia 2020 roku
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego uwieczniły satelity NASA. Na zdjęciu satelitarnym widać dym rozciągający się na odległość około 70-73 km. Strażacy i Biebrzański PN apelują o niewypalanie traw wiosną i przypominają, że to duże zagrożenie dla przyrody, ale też ludzi.
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dane: NASA, 20 kwietnia 2020 roku
Pożar w parku wybuch prawdopodobnie w wyniku przeniesienia się ognia z wypalanych łąk. Akcje gaśnicze są trudne, bo panująca susza i wiatr utrudniają opanowanie ognia.
#PILNE: Kolejny pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Akcja gaśnicza trwa! pic.twitter.com/olpmUKBJgM
— Remiza.pl 🇵🇱 (@Remizapl) April 20, 2020
Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego w Europie obejmuje obszar, od Anglii przez Niemcy, Polskę po Ukrainę. Na tym obszarze występuje umiarkowane lub duże ryzyko pożarów.
Prognoza ryzyka pożarowego w Europie. 20 kwietnia 2020 roku. Dane: EFFIS
Dotychczasowe dane satelitarne wskazują, że liczba pożarów w Europie do 20 kwietnia br. jest znacznie powyżej normy względem średniej z okresu 2008-2019. Liczba ta dotyczy tylko dużych pożarów mających obszar co najmniej 30 ha. Pożary mniejsze nie są uwzględniane w satelitarnych statystykach (stanowią około 20%).
Liczba dużych pożarów w Europie (kraje UE). Rok 2020 względem średniej z lat 2008-2019
Wśród krajów UE, które w tym roku do tej pory znacznie odbiegają od normy liczby dużych pożarów jest Chorwacja i Rumunia. W Polsce liczba takich pożarów względem średniej jest bardzo niska.
Liczba dużych pożarów w Rumunii. Rok 2020 względem średniej z lat 2008-2019
DobraPogoda24, NASA, EFFIS