| |
Zagrożenie!
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dym uwiecznił satelita NASA. Europejska mapa zagrożenia pożarowego wskazuje Polskę

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dym uwiecznił satelita NASA. Europejska mapa zagrożenia pożarowego wskazuje Polskę

W ostatnich dniach ponownie doszło do pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień objął blisko 1000 ha bagiennych łąk i lasów na terenie parku w rejonie Polkowa i Dolistowa Starego. W akcję gaśniczą zaangażowano kilkanaście zastępów straży pożarnej i trzy samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dane: NASA, 20 kwietnia 2020 roku

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego zdjęcia satelitarne NASA susza w Polsce

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego uwieczniły satelity NASA. Na zdjęciu satelitarnym widać dym rozciągający się na odległość około 70-73 km. Strażacy i Biebrzański PN apelują o niewypalanie traw wiosną i przypominają, że to duże zagrożenie dla przyrody, ale też ludzi.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dane: NASA, 20 kwietnia 2020 roku

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego 20 kwietnia 2020 susza w Polsce zdjęcia

Pożar w parku wybuch prawdopodobnie w wyniku przeniesienia się ognia z wypalanych łąk. Akcje gaśnicze są trudne, bo panująca susza i wiatr utrudniają opanowanie ognia.

Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego w Europie obejmuje obszar, od Anglii przez Niemcy, Polskę po Ukrainę. Na tym obszarze występuje umiarkowane lub duże ryzyko pożarów.

Prognoza ryzyka pożarowego w Europie. 20 kwietnia 2020 roku. Dane: EFFIS

Mapa zagrożenia pożarowego w Europie kwiecień 2020

Dotychczasowe dane satelitarne wskazują, że liczba pożarów w Europie do 20 kwietnia br. jest znacznie powyżej normy względem średniej z okresu 2008-2019. Liczba ta dotyczy tylko dużych pożarów mających obszar co najmniej 30 ha. Pożary mniejsze nie są uwzględniane w satelitarnych statystykach (stanowią około 20%).

Liczba dużych pożarów w Europie (kraje UE). Rok 2020 względem średniej z lat 2008-2019

Liczba pożarów w Europie statystyka w poszczególnych latach

Wśród krajów UE, które w tym roku do tej pory znacznie odbiegają od normy liczby dużych pożarów jest Chorwacja i Rumunia. W Polsce liczba takich pożarów względem średniej jest bardzo niska.

Liczba dużych pożarów w Rumunii. Rok 2020 względem średniej z lat 2008-2019

Pożary w Europie gdzie najwięcej w 2020 roku

DobraPogoda24, NASA, EFFIS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!