| |
Zagrożenie!
Powstanie silny antycyklon. Pogoda w kwietniu zaskoczy opadami. Wystąpią przymrozki, ale wiosna będzie się rozkręcać

Powstanie silny antycyklon. Pogoda w kwietniu zaskoczy opadami. Wystąpią przymrozki, ale wiosna będzie się rozkręcać

Rozpoczyna się drugi miesiąc meteorologicznej wiosny i liczymy na to, że coraz cieplejsza wiosna będzie z każdym kolejnym tygodniem powszechnym zjawiskiem. Dysponujemy już najnowszymi prognozami i wstępnie nie wygląda źle pogoda długoterminowa na kwiecień 2023. Trend nie uległ zasadniczej zmianie od naszej wstępnej analizy. Nadal w prognozach widnieje potężny antycyklon, jaki ma się rozwinąć na obszarze między Skandynawią i Rosją. Wpłynie na warunki pogodowe w Polsce, bo nadal okresami będą możliwe przymrozki, ponadto ograniczy sumę opadów, ale przyniesie również sporo dni ze słońcem i temperaturą w ujęciu całego miesiąca na ogół powyżej normy.

Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie w kwietniu 2023

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023, powstanie silny antycyklon, będą fatalne prognozy opadów, wystąpią przymrozki i cieplejsze dni wiosny w Polsce

Początek miesiąca może nie wskazywać na główny trend pogodowy, bo czeka nas ochłodzenie, szczególnie odczuwalne w całym kraju między około 3-7 kwietnia, ale później temperatury ponownie zaczną rosnąć i coraz częściej będziemy notować w ciągu dnia wartości dwucyfrowe. Noce wcześniej przyniosą jednak jeszcze w wielu regionach ujemne temperatury, a lokalnie ponownie wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W dalszej części kwietnia miejscami niewielkie przymrozki również mogą się zdarzyć, zwłaszcza w czasie pogodniejszych nocy, ale nie będzie to już tak powszechne zjawisko, jak w najbliższych dniach.

Pogoda na kwiecień 2023. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na kwiecień 2023 w Polsce, prognoza temperatury, czy będzie ciepła wiosna, a może spadnie śnieg i będzie mróz

W ostatnich miesiącach bardzo dobrze sprawdzają się ostatnie wydania amerykańskiej prognozy sezonowej na kolejny miesiąc. Jeśli im wierzyć, to kwiecień nie będzie miesiącem zimnym, czyli z temperaturą poniżej normy. Ostatecznie temperatura w skali całego miesiąca w Polsce ma być co najmniej o 0,25-0,75 st. C. powyżej normy klimatycznej. Średnia dobowa temperatura w ujęciu normy wieloletniej waha się w naszym kraju, od 6,7 st. C. na Półwyspie Helskim przez 7,9 st. C. w Jeleniej Górze, do 9,7 st. C. w Tarnowie i Wrocławiu.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w kwietniu 2023 w Polsce i Europie

Pogoda na kwiecień 2023, prognoza opadów, temperatury i ciśnienia w Polsce i Europie

Również aktualne wydanie prognozy sezonowej modelu ECMWF zapowiada kwiecień z temperaturą powyżej normy w Polsce. Prawdopodobieństwo takiej pogody wynosi do 50-70%. Musimy się więc uzbroić w cierpliwość i przetrwać w nowym tygodniu kilkudniowe ochłodzenie z częstymi ujemnymi temperaturami w nocy, jak również z niską temperaturą poniżej 10 st. C. w dzień. Ponadto miejscami pojawią się ponownie akcenty zimowe z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Sytuacja zacznie się stopniowo zmieniać w Polsce od około 7-10 kwietnia, gdy ponownie zaczną wracać temperatury 10 st. C. i więcej w kolejnych dniach.

Powstanie silny antycyklon między Skandynawią i Rosją. Wstępnie prognozowane położenia ośrodków barycznych w Europie, 11 kwietnia 2023

Silny antycyklon powstanie w kwietniu 2023 w Europie, wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza ciśnienia 11 kwietnia 2023

Najnowsze prognozy numeryczne nadal potwierdzają powstanie silnego i dość trwałego układu wyżowego, jaki ma zalegać szczególnie między Skandynawią i Rosją. Ten antycyklon wpłynie na warunki pogodowe w Polsce, bo zacznie blokować i ograniczać wpływ stref frontowych z opadami. Może również zapewnić okresami niewielkie przymrozki w nocy, ale również dni bardziej pogodne. Ostatecznie suma opadów w kwietniu ma być poniżej normy lub ewentualnie w normie. W tym sezonie o tej porze roku takie prognozy opadów nie będą jednak większym problemem, bo obecnie wilgotność gleby po zimie utrzymuje się na wysokim poziomie w warstwie powierzchniowej 0-7 cm i wynosi 60-95%. Tak naprawdę czekamy więc na suchy okres, aby rozpocząć prace ogrodowe, czy polne. Rośliny mają więc zasoby i tylko czekają na wyższą temperaturę, aby na dobre ruszyła wegetacja.

Pogoda na kwiecień 2023. Prognozowana suma opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023, prognoza sumy opadów w Polsce i Europie

Wieloletnia średnia suma opadów w Polsce w kwietniu waha się od 25,9 mm w Legnicy przez 37,7 mm w Białymstoku, 53,2 mm w Tarnowie, do 81 mm w Zakopanem. Większe sumy opadów powyżej 125 mm są notowane w Tatrach. Reasumując, kwiecień 2023 w Polsce mimo chłodnego początku ma być miesiącem ze średnią temperaturą raczej nieznacznie powyżej normy. Suma opadów ma być poniżej lub w normie. Zdarzą się jeszcze przymrozki i początkowo miejscami opady pochodzenia zimowego, ale ponownie coraz bardziej wiosenne temperatury zaczną wracać w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady miesiąca. Reszta miesiąca ma być coraz częściej z temperaturą w pobliżu normy lub okresami powyżej. Okresy chłodniejsze  wrócą, ale będą nietrwałe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

„od około 7-10 kwietnia, gdy ponownie zaczną wracać temperatury 10 st. C. i więcej w kolejnych dniach” Raczej obstawiałbym na po 20 kwietnia, skoro ma być wyż przez cały miesiąc, to owszem, będziecie mieli słoneczko, ale także UJEMNĄ anomalię miesięczną przez większą część tego miesiąca. „Ostatecznie suma opadów w kwietniu ma być poniżej normy lub ewentualnie w normie.” O rety, a to ci nowina, bo I-eM-Gie-Wu mówiło, że ma być w normie lub nawety powyżej normy. Jak zwykle im nie pykło?

01 kwiecień 2023 - 17:50
Odpowiedz