| |
Zagrożenie!
Powstanie potężny wyż. Ciśnienie przekroczy 1040 hPa i chwyci silny mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

Powstanie potężny wyż. Ciśnienie przekroczy 1040 hPa i chwyci silny mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

Początek lutego zapowiada się w Polsce z dominacją cyrkulacji zachodniej, ale spodziewamy się w dalszej części miesiąca powstania również silnego wyżu, który zatrzyma częste opady i przyniesie bardziej stabilną pogodę. Ten trend potwierdza najnowsza prognoza w której zapowiadaliśmy wyż, ale również z ryzykiem silniejszego mrozu. Aktualne wyliczenia wskazuje na antycyklon z ciśnieniem ponad 1040 hPa i możliwym spadkiem temperatury w Polsce przy sprzyjających warunkach miejscami nawet poniżej -20 st. C. Obszar antycyklonu ma się rozrosnąć nad Europą po około 7 lutego.

Wstępnie prognozowany obszar wyżowy w rejonie Polski, 9 lutego 2023

Silny wyż przyniesie w Polsce wysokie ciśnienie i silny mróz, prognoza 9 lutego 2023

Obszar wyżowy nad Europą ma się nasilić między Skandynawią, Rosją i Polską po ustąpieniu aktywnej cyrkulacji zachodniej, w której często przechodzące fronty z opadami i niżami będą możliwe do około 6-7 lutego. Ostatni niż zaciągnie chłodną masę powietrza, a następnie w ten obszar wkroczy wyż, który dodatkowo zaciągnie do środkowej Europy i nad Bałkany powietrze arktyczne.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 9 lutego 2023

Silny antycyklon przyniesie mróz w Polsce i wysokie ciśnienie, prognoza temperatury 9 lutego 2023

Trend powstania wyżu i możliwego większego mrozu potwierdzają najnowsze prognozy długoterminowe wyrażone na wiązkach modelu Ensemble. Większość z nich wyraźnie spadła między około 8-13 lutego (+/- 1 dzień). Jeśli w tym okresie powstanie wyż i pojawią się nocne przejaśnienia i rozpogodzenia, to faktycznie ryzyko silniejszego mrozu będzie realne.

Prognozowane ochłodzenie i możliwy większy mróz w Polsce. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur dla południowo wschodniego regionu kraju do 14 lutego 2023

Będzie silny mróz i wysokie ciśnienie w Polsce, powstanie antycyklon, prognoza temperatury luty 2023

Jedynym czynnikiem przy panowaniu wyżu, który może zahamować spadek temperatury jest duże i całkowite zachmurzenie warstwowe. Zachmurzenie to blokuje ucieczkę ciepła w kosmos, a tym samym ogranicza spadek temperatury. Ważnym czynnikiem jest również położenie wyżu, które może ulec korekcie.

Wstępnie prognozowany silniejszy mróz we wschodniej Polsce, noc z 4/5 lutego 2023

Będzie silny mróz i wysokie ciśnienie w Polsce, prognoza temperatury 5 lutego 2023

Przejściowo silniejszy mróz we wschodnich regionach Polski może się pojawić już w najbliższych weekend w nocy z soboty na niedzielę. Jeśli się przejaśni i miejscami rozpogodzi, to mróz może być nawet dwucyfrowy, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, między Podlasiem i Podkarpaciem. Z kolei na zachodzie ma być znacznie cieplej, co oznacza, że zapowiada się spory kontrast temperatury.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 9 lutego 2023 nad ranem

Silny wyż i większy mróz w Polsce, prognoza temperatury 9 lutego 2023

Silny wyż nad Polską ma się pojawić pod koniec pierwszej dekady lutego. Jeśli faktycznie tak się stanie, co potwierdzają prognozy już od kilku dni i obecność wyżu pokryje się z nocnymi przejaśnieniami i rozpogodzenia, to mróz w Polsce miejscami poniżej -20/-10 st. C. będzie jak najbardziej realny, szczególnie na wschodzie i południu.

Wstępnie prognozowany wyż w rejonie Polski, 10 lutego 2023

Ciśnienie wzrośnie powyżej 1040 hPa, mróz spadnie poniżej -20 st. C., prognozowany wyż w Polsce 10 lutego 2023

Wstępne wyliczenia numeryczne wskazują, że ciśnienie w centrum wyżu przekroczy 1040 hPa. Na tę chwilę niewiadomą pozostaje wielkość zachmurzenia. Jeśli wyż okaże się zgniłym ośrodkiem, to aż tak silnego spadku temperatury nie będzie.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 10 lutego 2023

Silny wyż i mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., prognoza temperatury 10 lutego 2023

Podany zakres występowania wyżu i możliwego mrozu w Polsce jest wstępny, gdyż będzie jeszcze zależny od kilku czynników, ale trend ochłodzenia po ustąpieniu cyrkulacji zachodniej jest prawidłowy. W kolejnych dniach będziemy weryfikować możliwość powstania wyżu i większych spadków temperatury pod koniec pierwszej dekady lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!