| |
Zagrożenie!
Powstanie groźny cyklon Reili. Dotrze do wschodniej Europy i uderzy w Rosję. Przyniesie ulewy i niszczący wiatr

Powstanie groźny cyklon Reili. Dotrze do wschodniej Europy i uderzy w Rosję. Przyniesie ulewy i niszczący wiatr

Wkraczamy w fazę tworzenia się niżu Reili, jaki rozwija się obecnie w czasie głębokiej cyklogenezy w rejonie Włoch. Jego centrum w sobotę 17 września znajdzie się nad Adriatykiem między Włochami i Chorwacją. W tym czasie nad Bałkanami powstanie drugi płytki niż, który niemieccy meteorolodzy nazwali Reili II. Te ośrodki niskiego ciśnienia na swej drodze będą niosły ulewne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia, a także miejscami burze z gradem i wichury, a później w czasie napływania chłodniejszego powietrza również opady śniegu w Karpatach i wcześniej w Alpach. Niże te stworzą jeden obszar pola niskiego ciśnienia i znad Rumunii przez Ukrainę, jako pogłębiający się niż dotrą nad Białoruś i Rosję. Mówić będziemy wtedy o wirze niżowym z cyklonalnym ruchem powietrza, czyli tak naprawdę cyklonie.

Prognozowane położenie cyklonu Reili i porywy wiatru na wysokości 1,5 km, 19 września 2022 o poranku

Cyklon Reili uderzy na wschodzie Europy w Rosję, mapa wiatru 19 września 2022, najnowsza prognoza

Niż ten początkowo będzie płytkim ośrodkiem tworzącym się na froncie, ale nietypowo między Rumunią i Ukrainą zacznie się nad lądem pogłębiać. Będzie to sytuacja bardzo rzadka, bo niże pogłębiają się zwykle nad morzem, a nad lądem wypełniają i stopniowo słabną. W tym przypadku jego dalszy rozwój będzie możliwy, gdyż trafi w oś prądu strumieniowego akurat znajdującego się nad wschodnią i południowo wschodnią Europą. Dodatkowo zaciągnie kolejną porcję wilgoci znad Morza Czarnego, a wcześniej Morza Śródziemnego i Adriatyckiego.

Prognozowane położenie cyklonu na wschodzie Europy, 19 września 2022 o godzinie 02:00

Cyklon uderzy w Rosję, prognoza ciśnienia 19 września 2022

W sobotę 17.09 niż nad Adriatykiem będzie mieć w centrum około 1000 hPa, a dwa dni później w poniedziałek 19 września, ciśnienie w centrum cyklonu spadnie do około 979 hPa. Główne pogłębienie niżu i rozwój nastąpi na obszarze między Ukrainą, a Rosją i Białorusią, gdzie gradient ciśnienia najbardziej się zaostrzy.

Prognozowane porywy wiatru w rejonie cyklonu Reili na na wschodzie Europy, 19 września 2022 o poranku

Cyklon na wschodzie Europy, uderzy w Rosję, mapa wiatru 19 września 2022

W rejonie oddziaływania niżu spodziewane są ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru do około 70-100 km/h, lokalnie powyżej 100 km/h. Wiatr ma być szczególnie silny w rejonie pogranicza Rosji, Ukrainy i Białorusi ze wskazaniem Rosji, zwłaszcza na południe od Moskwy.

Prognozowane położenie cyklonu Reili oraz możliwe porywy wiatru w południe, 19 września 2022

Cyklon Reili, prognoza wiatru w Europie, 19 września 2022

Cyklon uderzy również w rejon Moskwy. W stolicy Rosji przyniesie opady deszczu oraz wichury z wiatrem w porywach do około 70-90 km/h. Wskazują na to najnowsze prognozy wiatru. Poniżej prezentujemy wiązki najważniejszych modeli pogodowych.

Prognozowane porywy wiatru w Moskwie. Wizualizacja wiązek: Meteologix

Cyklon uderzy w Rosję, prognoza wiatru dla Moskwy, 19 września 2022

Trajektoria niżu jeszcze ulega wahaniom, dlatego prognozy wiatru dla stolicy Rosji wahają się od 60, do 90 km/h. Nie zmienia to faktu, że cyklon uderzy w europejską część Rosji i miejscami przyniesie niebezpieczną pogodę. Z kolei w Polsce niż Reili przyniesie przejściowo opady deszczu na południu i południowym wschodzie, zwłaszcza w niedzielę 18 września w pierwszej części dnia oraz nasili się miejscami okresowo wiatr na południu, ale nie spodziewamy się gwałtownych zjawisk, gdyż centrum niżu znajdzie się poza Polską nad Ukrainą. W Tatrach w tym czasie oraz w kolejnych dniach może popadać śnieg.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!