| |
Zagrożenie!
Powstanie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 100 km/h i wichury przejdą w rejonie Polski. Załamanie pogody obejmie wiele krajów

Powstanie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 100 km/h i wichury przejdą w rejonie Polski. Załamanie pogody obejmie wiele krajów

Nadal bardzo skrupulatnie śledzimy prognozy zapowiadające powrót silnego wiatru w rejon Polski z ryzykiem wichury, bo z porywami osiągającymi lub przekraczającymi miejscami 70-100 km/h. Najnowsze prognozy potwierdzają powstanie głębokiego cyklonu i jego przejście z zachodu na wschód Europy. Kluczowa będzie trajektoria, gdyż od niej ostatecznie będzie zależał termin wystąpienia i prędkości wiatru, ponadto niewykluczone są niże wtórne.

Wzrośnie prędkość wiatru w Polsce. W naszej części Europy pojawi się ryzyko wichury. Prognoza porywów wiatru, 4 marca 2023

Powstanie głęboki cyklon i przyniesie wichury w rejonie Polski, prognoza wiatru 4 marca 2023

Najbliższym dniem z silniejszym wiatrem w Polsce będzie sobota 4 marca. W tym dniu znad Bałtyku przez pogranicze Estonii i Łotwy w kierunku zachodniej Rosji będzie się przemieszczał pierwszy z najbliższych ośrodków niżowych, jaki w tej części Europy przyniesie opady śniegu i deszczu, jak również spowoduje nasilenie wiatru. Wpłynie również na pogodę w Polsce, gdyż miejscami pojawią się rozproszone przelotne opady, ale również nasili się wiatr szczególnie we wschodniej i północno wschodniej części kraju, w porywach do 50-70 km/h. Na ogół będzie poniżej progu wydania alertu przed wichurami.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 8 marca 2023

Głęboki cyklon załamie pogodę w Polsce, będą wichury z wiatrem powyżej 100 km/h, prognoza wiatru 8 marca 2023

W kolejnych dniach w rejonie Polski pojawią się kolejne strefy frontowe związane z przechodzącymi ośrodkami niżowymi. Coraz częściej zaczną występować w różnych regionach przelotne opady, w tym śniegu, ale również okresami pojawi się silniejszy wiatr. Prawdopodobieństwo wichury będzie uzależnione od trajektorii ośrodków niżowych, ale najnowsze prognozy numeryczne nadal wskazują taką możliwość między około 8-11 marca (+/-1 dzień). Na tym terminie w kolejnych prognozach warto się skupić, bo jeśli prognozy nadal będą potwierdzać ryzyko silnego wiatru i powstania cyklonu, to prawdopodobieństwo wichury w rejonie Polski będzie coraz pewniejsze.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu w rejonie Polski przesuwającego się z zachodu na wschód Europy, 8 marca 2023

Powstanie głęboki cyklon, wichury wrócą do Polski, prognoza ciśnienia i wiatru 8 marca 2023

Prognozy wskazujące na przełamanie obecnego wyżu w rejonie Wielkiej Brytanii i pojawienia się pola obniżonego ciśnienia w którym będą się rozwijać mniejsze lub większe cyklony potwierdzają się już od wielu dni. Będzie temu sprzyjać m.in. oś prądu strumieniowego w której zawsze pojawiają się warunki wspomagające proces rozwijania się ośrodków niżowych.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce około 9 marca 2023

Cyklon i wichury w prognozach, wiatr przekroczy 100 km/h, prognoza wiatru w Polsce 9 marca 2023

Wyliczenia numeryczne oparte na modelu ECMWF wskazują na rozwinięcie cyklonu w rejonie Morza Północnego między 6-8 marca, a następnie niż zacznie się przesuwać na na wschód w rejon południowego Bałtyku i dalej nad Rosję. W tym czasie ma wpłynąć na pogodę w Polsce, przy czym jego trajektoria w prognozach jest nadal bardzo niestabilna.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce około 11 marca 2023

W prognozach powstanie głębokiego cyklonu i wichury w Polsce i Europie, prognoza wiatru 11 marca 2023

Mamy więc sytuację, gdy prognozy nadal sygnalizują możliwość nasilenia wiatru w Polsce z ryzykiem przejścia kolejnej wichury. Jej prawdopodobieństwo jest zależne od trajektorii cyklonu, który jeśli faktycznie powstanie, to przyniesie w naszym regionie Europy zmianę pogody z opadami i silnym wiatrem. W kolejnych dniach nadal uważnie musimy śledzić prognozy wiatru na okres szczególnie między 8-11 marca z poślizgiem około 1 dnia, gdyż sytuacja pogodowa nadal jest rozwojowa, ale mimo to możemy być pewni, że warunki atmosferyczne staną się bardziej dynamiczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

...jak zwykle… przejdzie tylko przez Śląsk i góry; deszcze i wiatry tak naprawdę się już skończyły i trzeba znów czekać aż na listopad :(

02 marzec 2023 - 14:02
Odpowiedz