| |
Zagrożenie!
Powstał potężny tajfun Mawar. Wiatr przekroczy 260 km/h. Znamy zagrożone regiony

Powstał potężny tajfun Mawar. Wiatr przekroczy 260 km/h. Znamy zagrożone regiony

Na otwartych wodach Pacyfiku rozwinął się potężny tajfun Mawar, który w najbliższych dniach szybko się wzmocni i jeszcze w maju będzie generował wiatr o sile huraganu co najmniej 4 kategorii w skali Safirra-Simpsona. Niektóre prognozy dają szansę na najwyższą 5 kategorię, a to by oznaczało, że może w szczycie rozwoju być supertajfunem. Żywioł niebawem uderzy w wyspę Guam w południowej części archipelagu Marianów w Mikronezji. Jego skutki będą również odczuwalne na wyspie Rota.

Potężny tajfun Mawar zbliżający się w rejon wyspy Guam, 22 maja 2023. Foto: NASA

Potężny tajfun Mawar uderzy w wyspę Guam, skieruje się na Filipiny, maj 2023

Mawar dość szybko się rozwija i pogłębia, bo pojawił się na mapach synoptycznych 20 maja, jako burza tropikalna, a już dzień później był tajfunem o sile 1 kategorii huraganu. Aktualnie ma 2 kategorię i nadal się szybko intensyfikuje. Jego centrum z siłą 3 kategorii przejdzie nieopodal wyspy Guam. Będzie wtedy w centrum generował wiatr o średniej prędkości w pobliżu 200 km/h. Przejściu tajfunu towarzyszą również ulewy, burze i ogromne fale sztormowe. Żegluga w tym rejonie jest w zasadzie niemożliwa lub skrajnie ryzykowna. Na ścieżce przejścia tajfunu spadnie do 200-600 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowane przejście tajfunu Mawar do końca maja 2023

Tajfun Mawar uderzy z wiatrem ponad 260 km/h, prognoza maj 2023

Po minięciu wyspy Guan tajfun Mawar nadal będzie się przesuwał na zachód i północny zachód. Wszystkie wiodące prognozy wskazują, że będzie generował wiatr o sile co najmniej 4 kategorii huraganu. Model ECMWF wskazuje, że może osiągnąć również najwyższą 5 kategorię, a będą ku temu warunki szczególnie na ciepłych wodach kilkaset km od wybrzeża Filipin, gdzie będzie się kierował w kolejnych dniach.

Temperatura wody w basenie Pacyfiku na drodze rozwoju tajfunu Mawar, 22 maja 2023

Tajfun Mawar na Pacyfiku, zagrożona wyspa Guam później skieruje się w rejon Filipin, maj 2023

Zwróćmy uwagę na bardzo ciepłą wodę powierzchniową morza sięgającą 30-31 st. C. na wschód od wybrzeża Filipin. Jak wiemy, cyklony tropikalne czerpią energię do rozwoju z bardzo ciepłej wody morskiej, dlatego nie bądźmy zaskoczeni, jeśli faktycznie wbrew obecnym prognozom Mawar w szczycie rozwoju stanie się na pewien czas pełnoprawnym supertajfunem.

Wstępna prognoza położenia tajfunu Mawar wraz z prędkością wiatru około 28 maja 2023

Prognoza wiatru i opadów tajfun Mawar, gdzie uderzy w maju 2023

Na tę chwilę wiadomo, że tajfun uderzy w wyspę Guam z siłą 3 kategorii huraganu między 23-24 maja. Później rozwinie się do 4 kategorii, a przed wybrzeżem Filipin niewykluczona jest najwyższa potężna 5 kategoria. Aktualnie większość prognoz wskazuje, że tajfun tuż przed Filipinami skręci na północ i raczej nie uderzy bezpośrednio w ląd, jedynie "muśnie" północne wyspy. To nadal jednak wstępne prognozy, które mogą się zmienić, gdyż sytuacja pogodowa będzie dynamiczna i wymagająca dalszego monitorowania.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!