| |
Zagrożenie!
Powstał potężny huragan Lee. Wiatr w centrum do 350 km/h. Żywioł jest większy od Polski

Powstał potężny huragan Lee. Wiatr w centrum do 350 km/h. Żywioł jest większy od Polski

Wkraczamy w okres szczytu sezonu huraganów na Atlantyku, który średnio przypada w okolicach 10 września. Wygląda na to, że nie inaczej jest w tym roku. W ciągu minionej doby bardzo szybko się wzmocnił i rozkręcił potężny huragan Lee, który posiada obecnie najwyższą 5 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Średnia prędkość wiatru w centrum żywiołu osiąga aktualnie 260 km/h, a w porywach według prognoz może w szczycie rozwoju mieć aż 350 km/h. Średnica zachmurzenia żywiołu jest większa od Polski.

Potężny huragan Lee na Atlantyku, 8 września 2023. Dane: satelita GOES-16 NOAA

Potężny huragan Lee na Atlantyku, wrzesień 2023. Żywioł jest większy od Polski

Huragan Lee jest pierwszym w tym sezonie żywiołem najwyższej 5 kategorii w basenie Atlantyku. Ciśnienie w oku cyklonu aktualnie spadło do około 928 hPa. Szczyt rozwoju nastąpi w ciągu najbliższej doby. Wówczas według prognoz agencji NHC średnia prędkość wiatru w centrum osiągnie 285 km/h, a w porywach kolosalne aż 350 km/h. Taki wiatr oczywiście równa wszystko z ziemią. Na szczęście huragan znajduje się w głębi Atlantyku i obecnie nie zagraża żadnemu lądowi poza miejscami opadami deszczu i wyższymi falami sztormowymi z silniejszym wiatrem na niektórych wyspach.

Prognozowana temperatura wody powierzchniowej na Atlantyku z której huragan Lee czerpie energię, 8 września 2023

Huragan Lee wrzesień 2023, najsilniejszy cyklon w sezonie większy od Polski

Bardzo szybka intensyfikacja huraganu w ciągu minionej doby była możliwa dzięki głównie bardzo ciepłej wodzie na Atlantyku, gdyż cyklon tropikalny wkracza w obszar, gdzie temperatura sięga aż 30-31 st. C. W takich warunkach przy braku silnych pionowych uskoków wiatru nie ma większych przeszkód do napędzania huraganu nad otwartymi wodami oceanu. Wszystko na to wskazuje, że huragan minie dość daleko Portoryko i północne Wyspy Nawietrzne.

Prognoza siła i trajektoria przemieszczenia huraganu Lee do 13 września 2023

Huragan Lee prognoza wiatru wrzesień 2023

Co ciekawe, przemieszczający się nad Atlantykiem huragan Lee w ciągu ostatnich 30 godzin gwałtownie przybrał na sile, bo prędkość wiatru wzrosła aż o 145 km/h, czyli o blisko 3 razy szybciej niż definiuje się gwałtowną intensyfikację, która jest określana od poziomu wzrostu prędkości wiatru o 50 km/h w ciągu 24 godzin. Obecnie nie wiadomo, jaką dokładnie trajektorię obierze huragan i czy zagrozi bezpośrednio lądowi USA. Obecnie pewne prognozy ucinają się 13 września, gdy Lee ma być huraganem 4 kategorii. W kolejnych dniach będziemy monitorować jego dalszą trajektorię, bo może mieć wpływ na regiony wschodniego wybrzeża USA i Kanady.

Średnica huraganu Lee większa od Polski, 8 września 2023. Dane: GOES-16, NOAA

Huragan Lee na Atlantyku większy od Polski wrzesień 2023

Zrobiliśmy analizę średnicy zachmurzenia związanego z potężnym huraganem Lee. Aktualnie zachmurzenie z północy na południe rozciąga się na dystansie co najmniej 870 km, a z zachodu na wschód na długości ponad 650 km. To oznacza, że Lee przykryłby całą Polskę. Do tej pory w tym sezonie na Atlantyku pojawiły się dwa główne huragany, Franklin i Idalia, które osiągnęły szczytową siłę jako huragany 4 kategorii. Ten ostatni uderzył w USA powodując zniszczenia w Big Bend na Florydzie wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!