| |
Zagrożenie!
Powstał groźny odcięty cyklon. Powoduje potężne burze, ulewy i tornada. Znamy zagrożone kraje w Europie

Powstał groźny odcięty cyklon. Powoduje potężne burze, ulewy i tornada. Znamy zagrożone kraje w Europie

Kolejny w tym sezonie groźny odcięty cyklon rozwinął się w Europie. Powstał na froncie atmosferycznym w rejonie Włoch, gdzie niedawno przyniósł miejscami śnieżyce w krajach alpejskich, a obecnie schodzi na południe Włoch i później dotrze nad południowe Bałkany. Miejscami generuje potężne burze, wichury, ulewy, a nawet tornada. Groźna pogoda wystąpi szczególnie między Włochami i Grecją, a także południowo zachodnimi Bałkanami. Na tym obszarze odcięty cyklon musi się wypełnić. Zanim to nastąpi, to trzeba ponownie liczyć się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Odcięty cyklon z centrum w rejonie południowych Włoch o godzinie 11:45, 5 listopada 2022. Dane: Eumetsat

Groźny odcięty cyklon w Europie, przynosi burze, ulewy i wichury, zeszło tornado, 5-6 listopada 2022

Niż ten niebawem stanie się całkowicie odciętym ośrodkiem barycznym o czym świadczą prognozy geopotencjału na wysokości średniej i górnej troposfery.

Prognozowane położenie odciętego cyklonu na południu Europy w rejonie Włoch, 6 listopada 2022

Cyklon w Europie niesie potężne burze, mapa ciśnienia 6 listopada 2022

Cyklon nosi imię Ottilie nadane przez niemiecką służbę meteorologiczną. Włosi nadali temu ośrodkowi niżowemu dodatkową imię Eva, dlatego omawiając ten niż możecie się spotkać z tymi dwoma imionami, a będą one dotyczyć tego samego cyklonu.

Potężne burze na południu Europy, zanotowane wyładowania w ciągu ostatniej doby do godziny 11:30, 5 listopada 2022

Potężne burze i ulewy w Europie, mapa wyładowań 5 listopada 2022

Wilgotna i chwiejna masa powietrza wraz z procesami konwekcji nad nadal ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego sprzyja powstaniu potężnych burz. Na południu Europy w ciągu ostatniej doby padło ponad 85 tysięcy wyładowań atmosferycznych, a na tym nie koniec, bo nadal aktywne burze występują i przesuwają się stopniowo na wschód w rejon Grecji i Albanii.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz na południu Europy, do godziny 16:00, 5 listopada 2022

Ulewy i burze w Europie, potężny cyklon na południu, mapa opadów 5 listopada 2022

Groźny cyklon Eva do tej pory wygenerował we Włoszech aż 5 tornad, z których większość była trąbami wodnymi. Jedno z tornad zeszło w miniony piątek 04.11 rejonie miejscowości Minturno i Spigno Saturnia. 

Tornado we Włoszech, 4 listopada 2022

W tym rejonie Włoch 3 osoby zostały ranne w wyniku przejścia tornada. Uszkodzeniu uległy budynki i samochody. Zawaliła się również wieża przekaźnikowa. Tornado na podstawie zniszczeń oceniono na F1.

Prognozowane położenie niżu i zasięg opadów i miejscami burz, do godziny 13:00, 6 listopada 2022

Ulewy i potężne burze na południu Europy, mapa opadów 6 listopada 2022 

Miejscami opady są ulewne. Potrafi spaść nawet 60-80 mm wody w ciągu 2-3 godzin. Lokalnie dochodzi do powodzi błyskawicznych, a nawet zapadania się ziemi pod wpływem nadmiaru wody. Przykładem jest miejscowość Torre del Greco.

Ulewy i powodzie na południu Włoch w miejscowości Montella

Cyklon zanim się wypełni i zaniknie, to w najbliższych kilkudziesięciu godzinach nadal groźną pogodę będzie przynosił szczególnie między południowymi Włochami, zachodnimi i południowymi Bałkanami, zwłaszcza na obszarze Albanii, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii Północnej, gdzie pojawią się ulewy i miejscami burze. Następnie burze z ulewami pojawią się miejscami nad Grecją, a później strefa opadowa dotrze również w rejon Cypru.

Ulewy i burze na południu Europy. Prognozowana suma opadów do 7 listopada 2022

Ulewy i burze w Europie, 5-6 listopada 2022, mapa opadów

Omawiany cyklon jest efektem dotarcia frontu atmosferycznego związanego z niżem atlantyckim w rejon Włoch oraz adwekcji chłodnego powietrza nad ciepłe wody basenu Morza Śródziemnego. W ten sposób pojawiły się warunki do głębokiej cyklogenezy i powstania cyklonu Eva. Zanim zaniknie, to wpłynie na pogodę w wielu krajach, od wcześniejszych śnieżyc w krajach alpejskich przez ulewy, potężne burze po lokalnie wiatr o sile wichury na południu i południowym zachodzie Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!