| |
Zagrożenie!
Powstaje wir polarny. Wpłynie na wichury i śnieżyce w zimie. Namiesza w prognozach długoterminowych

Powstaje wir polarny. Wpłynie na wichury i śnieżyce w zimie. Namiesza w prognozach długoterminowych

Oczy meteorologów skupiających się na prognozach długoterminowych zwykle we wrześniu pierwszy raz kierują się na przewidywania wiru polarnego. Najczęściej właśnie w tym miesiącu zaczyna powstawać to cykliczne zjawisko w stratosferze nad Arktyką i nie inaczej jest w tym roku. Od jego kondycji często zależy jaka będzie zima. Czy będą się zdarzać śnieżyce i fale mrozu, a może będzie ciepło, ale często z przelotnymi opadami i ryzykiem wichury i orkanów w Europie.

Prognozowane temperatury na wysokości wiru polarnego, 30 września 2023

Powstaje wir polarny wpłynie na pogodę w zimie, przynosi wichury, śnieżyce i fale mrozu

Obecnie prognozy wskazują na tworzenie się coraz większego układu cyklonu w stratosferze. Nie jest to jeszcze w pełni wykształcony wir polarny, a jedynie jego namiastka. Temperatury w centrum układu mają spadać nieco poniżej -60 st. C. W szczycie rozwoju mróz na wysokości 10 hPa, gdzie właśnie znajduje się wir polarny w sezonie zimowym potrafi spaść nawet poniżej -90 st. C. Kolejnym czynnikiem świadczącym o kondycji wiru jest silny wiatr na tej wysokości. To bardzo ważny żywioł, gdyż ma wpływ na cyrkulację atmosferyczną w dużej skali z uwagi na sprzężenie z niższym wirem troposferycznym.

Prognozowana prędkość wiatru na wysokości wiru polarnego, 3 października 2023

Powstaje wir polarny, wpłynie na pogodę w zimie w Polsce i Europie w sezonie na rok 2024

W następnych tygodniach i miesiącach musimy bardzo skrupulatnie śledzić w jakiej kondycji będzie wir polarny. Czy będzie się wzmacniał, a może będzie słaby i chaotyczny. To kluczowe, jeśli chodzi o warunki zimowe na półkuli północnej Ziemi. Jeśli wir będzie nadzwyczaj silny, to wtedy często dominuje przewaga cyrkulacji strefowej. Wtedy na nizinach, zwłaszcza w środkowej i zachodniej Europie nie można liczyć na trwalszy podmuch zimy, bo przeważają adwekcje łagodnych atlantyckich mas powietrza. Zamiast śniegu częściej przelotnie pada deszcz i okresami deszcz ze śniegiem. Trwalsza zima jest możliwa wtedy co najwyżej w górach.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości wiru polarnego, 3 października 2023

Wir polarny powstaje na Arktyką w stratosferze, wpłynie na zimę w Polsce i Europie w sezonie 2023-2024

Przy silnym wirze polarnym rośnie również ryzyko wichur w Europie, w tym także niszczących orkanów. Część tych głębokich niżów wpływa także na warunki pogodowe w Polsce. Nagłe ocieplenia stratosferyczne mają wtedy problem aby go przełamać i przeciąga się to aż na początek wiosny. Z tego powodu w ostatnich latach długo nie mieliśmy w danym sezonie trwalszego podmuchu zimy, a początek wiosny był chłodniejszy przez późne rozbicie wiru polarnego. Prognozy długoterminowe ulegają wtedy dużym wahaniom i nie są stabilne.

Prognozowana prędkość wiatru na wysokości wiru polarnego, 15 października 2023

Wir polarny namiesza w pogodzie zimowej, czy będą śnieżyce i fale mrozu a może wichury

W następnych tygodniach będziemy obserwować coroczny proces wzmacniania i odtwarzania wiru polarnego. Jeśli oczekujecie mroźnej i śnieżnej zimy, to powinniśmy sobie życzyć dość szybkiego jego rozbicia już pod koniec grudnia. Wtedy jest szansa na prawdziwą zimę miejscami na półkuli północnej w styczniu i lutym. Jeśli jednak wir polarny będzie silny i do jego rozbicia dojdzie dopiero w drugiej połowie zimy, to ponownie przełoży się to na ujemne anomalie pogodowe wiosną.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!