
Powodzie i ulewy blisko Polski. Woda zalała domy, pola i drogi. Pogoda wpływa na losy wojny z Rosją
U naszego sąsiada w Ukrainie trwający kwiecień przynosi liczne ulewy i powodzie. Pogoda wpływa na losy wojny z Rosją. Poziom wody wzrósł i przyniósł powódź szczególnie w obwodzie wołyńskim, dniepropietrowskim, żytomierskim, kijowskim, rówieńskim, połtawskim, czerkaskim i czernihowskim. Sytuacja jest trudna, zwłaszcza na rzekach Wit, Dniepr, Desna, Seim, Soż, Prypeć, Horyń i na zachodnim Bugu.
W wielu miejscach doszło do powodzi, zalań, podtopień i poważnych strat. Zniszczeniu uległy mosty i drogi.
Skutki powodzi w Ukrainie w obwodzie żytomierskim, kwiecień 2023
Skutki powodzi w Ukrainie w obwodzie dniepropietrowskim, kwiecień 2023. Foto: FB Towarzystwo Dnipro
Z danych podanych przez ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe wynika, że zalanych jest blisko 1,5 tysiąca gospodarstw domowych, ponadto woda zalała w obwodach dniepropietrowskim, wołyńskim, rówieńskim, czerkaskim i połtawskim blisko 9,2 tys. hektarów użytków rolnych. Zakłócone zostały połączenia komunikacyjne z 30 miejscowościami. Trudna sytuacja panuje szczególnie na Wołyniu, gdzie woda zalała teren około 17 tys. hektarów.
Prognozowane opady pogarszające sytuację powodziową w Ukrainie, 20 kwietnia 2023
Fatalne warunki panują także w obwodzie żytomierskim. W wyniku wiosennych ulew i burz wiele domów zostało zalanych. Woda stoi w ogródkach i na polach. Wszelkie prace są obecnie wstrzymane i nie można nic zrobić. Nawet jeśli woda zostanie wypompowana, to następnego dnia znów poziom wody gruntowej się podniesie i pojawiają się kolejne zalania.
- W samym Kijowie nie ma obecnie powodzi, ale ale tereny zalewowe znalazły się pod wodą. Aktualnie wyspy w Parku Muromets, Hydropark, Wyspa Truchanowska oraz prywatne działki w rejonie Osokorkiva są zalane - podaje Wydział Bezpieczeństwa Miejskiego KMDA. Według Ukraińskiego Centrum Hydrometeorologicznego szczyt wiosennej powodzi spodziewany jest około 22 kwietnia. Poziom wody nadal rośnie w Dnieprze. Do krytycznego poziomu wody pozostało jeszcze 50-60 cm. W obwodzie kijowskim, w wyniku wiosennych podtopień, zalany został rejon Czarnobyla, gdzie w ostatnich latach było bardzo sucho i wybuchały pożary.
Zalania i powódź w rejonie Czarnobyla w Ukrainie, 17 kwietnia 2023
Lokalne władze podają, że podczas powodzi woda w kranach mieszkańców Kijowa może mieć żółtawy kolor, ale pozostaje bezpieczna. Aktualnie nie ma zagrożenia wylewu rzeki Irpin z jej brzegów.
Prognozowane sumy opadów w Ukrainie oraz w południowo wschodniej Europie do 29 kwietnia 2023
Z kolei w obwodzie czernihowskim zalanych zostało 12 miejscowości. Bezpośrednio w wodzie znalazło się blisko 500 budynków mieszkalnych.
Powódź w obwodzie czernihowskim, kwiecień 2023. Foto: GU DSNS
Wiosna przynosi w Ukrainie liczne niewielkie ośrodki niżowe, które zaciągając wilgoć znad Morza Czarnego przynoszą duże sumy opadów. Niże często wypełniają się nad krajem i bardzo wolno przemieszczają, gdyż nie mogą odsunąć się nad Rosję ze względu na blokadę wyżową. Zjawisko ulewnego deszczu jesienią i wiosną wraz z roztopami i powodziami często w historii jest wymieniane pod nad rasputica i ma wpływ na działania wojenne. Na ustabilizowanie pogody jeszcze nie można liczyć, a to oznacza, że będą możliwe kolejne podtopienia i powodzie u naszego sąsiada zmagającego się z agresją Rosji.
DobraPogoda24.pl