| Szukaj |
Zagrożenie!

Powódź błyskawiczna wystąpiła na zachodzie. Burze niosące ulewy zbliżają się do Polski. To skutki oddziaływania cyklonu Peggy

Po długim okresie stabilnej pogody do zachodniej Europy wkroczyło załamanie aury związane z oddziaływaniem cyklonu Peggy. Z tym niżem jest związana strefa frontów atmosferycznych na których tworzą się burze i miejscami ulewy. Opady deszczu lokalnie są intensywne. W rejonie burz doszło nawet do powodzi błyskawicznej. Przykładem są okolice miasta Chemnitz w niemieckiej Saksonii. W miniony wtorek 06.09 po południu w tym rejonie Niemiec rozwinęły się silne burze. Spowodowały powodzie błyskawiczne w Rudawach i części Chemnitz. Zalane zostały m.in. ulice w Jahnsdorf, Neukirchen i Klaffenbach, a także w Gornsdorfie.

Powódź błyskawiczna w Niemczech w Saksonii, 6 września 2022. Foto: Radio Chemnitz

Powódź błyskawiczna na zachodzie Europy w Niemczech w rejonie Chemnitz, to skutki oddziaływania cyklonu Peggy, wrzesień 2022

Załamanie pogody w Niemczech przyniósł front atmosferyczny związany z cyklonem Peggy stacjonującym w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Front ten dotrze również do Polski bo już najbliższej doby wkroczy do zachodnich i południowo zachodnich dzielnic kraju, gdzie miejscami przyniesie burze i opady. Będzie to pierwszy ciepły front, a kolejnej doby przez Polskę przejdzie front chłodny. Wcześniej od Wysp Brytyjskich i Irlandii przez Francję po Niemcy front atmosferyczny z lokalnymi liniami zbieżności wiatru przyniósł liczne burze, ulewy i wiatr lokalnie o sile wichury.

Silne burze zanotowane w zachodniej Europie w ciągu minionej doby 6/7 września 2022. To skutki oddziaływania cyklonu Peggy

Cyklon Peggy przynosi burze, ulewy i powódź błyskawiczną na zachodzie Europy

Woda z ulewnych opadów deszczu związanych z burzami zalała w niemieckiej Saksonii liczne ulice, chodniki i piwnice. Na szczęście nikt nie został ranny i nikt nie zginął. Niestety, uaktywniły się lawiny błotne, które zablokowały drogę B95 na Harthauer Berg i drogę między Floha i Augustusburgiem. 

Skutki powodzi błyskawicznej w Niemczech w rejonie Chemnitz, 6 września 2022

Powódź w Niemczech zalała przedszkole w Klaffenbach. Przepełnił się pobliski staw, który wylał na plac przedszkolny. Woda spływała również z okolicznych pól i łąk. Głębokość wody sięgała 30-40 cm. 

Rejon wystąpienia podtopień i powodzi błyskawicznej w Niemczech w pobliżu Chemnitz, 6 września 2022. Dane: baza ESWD

Cyklon Peggy, skutki załamania pogody w Europie, wrzesień 2022

Cyklon Peggy w kolejnych kilkudziesięciu godzinach nadal będzie oddziaływał na warunki pogodowe w zachodniej, a następnie w środkowej Europie w tym w Polsce. W ciągu najbliższej doby 07/08.09 front atmosferyczny z nim związany przyniesie miejscami burze i opady deszczu, zwłaszcza wieczorem i nocą na zachodzie i południowym zachodzie kraju zgodnie z wydaną najnowszą mapą burz.

Położenie centrum cyklonu Peggy w rejonie południowo zachodniej Irlandii i obszerny zasięg frontów związanych z tym niżem. Dane: Eumetsat / Windy o godzinie 10:30, 7 września 2022

Cyklon Peggy niesie wichury, burze i ulewy w Europie, zmieni pogodę w Polsce, 7 września 2022

Zmianę pogody odczujemy również w Polsce. Początkowo opady deszczu i burze wystąpią na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a kolejnej doby 8/9 września następny front przejdzie przez cały kraj. Wcześniej cyklon zaciągnie na chwilę cieplejsze powietrze do Polski i miejscami zrobi się gorąco na zachodzie i południu kraju.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz