| |
Zagrożenie!
Alex spowodował powodzie we Włoszech i Francji. Rzeki upomniały się o swój teren. Wiele ofiar!

Alex spowodował powodzie we Włoszech i Francji. Rzeki upomniały się o swój teren. Wiele ofiar!

Informacje z Francji i Włoszech są zatrważające. W co najmniej kilku miejscach drogi i mosty zostały zmiecione przez wodę powodziową. Wiele rzek wystąpiło z brzegów w Alpach niszcząc domy zlokalizowane w ich pobliżu. Krótko mówiąc - rzeki dosłownie upomniały się o swój teren. Co najmniej 8 osób zginęło, a 25 osób zaginęło we Francji i Włoszech po burzy i ulewnych deszczach wywołanych przez niż Alex.

Skutki powodzi wywołanej przez niż Alex w południowej Francji. Widok przedstawia drogę, która zawaliła się do rzeki Vesubie. Foto: REUTERS / Eric Gaillard, 3 października 2020

Powodzie we Francji i Włoszech, burza Alex powodzie w Alpach październik 2020

Ulewny deszcz spustoszył kilka wiosek wokół miasta Nicei na Riwierze Francuskiej. Burmistrz Christian Estrosi stwierdził, że to najgorsza powódź w okolicy od ponad wieku. „Drogi i około 100 domów zostały zmiecionych lub częściowo zniszczonych” - powiedział burmistrz na antenie BFM. „Byłem szczególnie zszokowany tym, co dzisiaj zobaczyłem” - powiedział z kolei francuski premier Jean Castex na konferencji prasowej po wizycie na dotkniętych obszarach, dodając, że obawia się, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Skutki ulewnych deszczy we Francji wywołanych przez burze Alex

Wśród ofiar są dwaj strażacy, których pojazd został porwany przez wezbraną rzekę. Suma opadów miejscami we Francji osiągnęła 300-500 mm w ciągu zaledwie doby! Przykładem może być Saint-Martin-Vésubie, gdzie według danych Meteo France zarejestrowano opady deszczu wynoszące 500 mm, co odpowiada ponad trzymiesięcznej normie opadów dla tego regionu o tej porze roku!

Skutki ulewnych deszczy we Francji i Włoszech wywołanych przez burzę Alex

Opadów było więcej w porównaniu do 3 października 2015 roku, gdy powodzie spowodowały śmierć 20 osób w mieście Cannes na Lazurowym Wybrzeżu i wokół niego.

DobraPogoda24, Meteo France, BFM


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!