| |
Zagrożenie!
Powiew zimy dotrze do Polski. Spadnie śnieg i chwyci mróz. Pierwsza śnieżyca jeszcze w listopadzie

Powiew zimy dotrze do Polski. Spadnie śnieg i chwyci mróz. Pierwsza śnieżyca jeszcze w listopadzie

Od wielu tygodni zapowiadamy, że ochłodzenie dotrze do Polski w trakcie w drugiej połowy listopada i wtedy przymrozki, a nawet mróz stanie się częstszym zjawiskiem. Spodziewamy się również pierwszego śniegu na nizinach. Najnowsza prognoza pogody z najlepszych modeli pogodowych potwierdza nasze zapowiedzi. Wiele wskazuje, że pojawi się pierwszy powiew zimy, bo miejscami zdołają się zabielić krajobrazy, a poza tym temperatury znacznie spadną i będziemy notować wartości ujemne szczególnie w nocy. Sprawdźmy, kiedy się ochłodzi i czy warto już zmienić opony na zimowe.

Ochłodzenie dotrze do Polski. Prognoza temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km w Europie, 18 listopada 2022

Powiew zimy dotrze do Polski, chwyci mróz i będą przymrozki, spadnie śnieg, mapa temperatury 18 listopada 2022

W ciągu najbliższej doby dostaniemy się pod wpływ antycyklonu, który zapewni nam stabilne warunki atmosferyczne, w tym na ogół trwalszy brak opadów, ale będą również regiony bardziej pochmurne i z mgłą, jak również pogodniejsze i cieplejsze. Centrum wyżu będzie się przemieszczać w rejonie Polski w kierunku Rumunii. Około 14-15 listopada znajdziemy się pod wpływem kolejnego wyżu, tym razem ulokowanego na wschodzie Europy między Białorusią i Ukrainą.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 17 listopada 2022 nad ranem

Mróz i śnieg pojawi się w Polsce, pierwszy powie zimy, mapa temperatury 17 listopada 2022

Centrum tego wyżu zbudowanego z chłodnego powietrza będzie wędrować w rejon stosunkowo ciepłych wód Morza Czarnego. Wyż skieruje do Polski znacznie chłodniejsze powietrze, a przez to początek drugiej połowy listopada przyniesie w naszym kraju ochłodzenie. Temperatury ujemne nocą zaczną być powszechnym zjawiskiem, ale również w dzień będzie zimno, bo zamiast kilkunastu stopni, będziemy przeważnie notować kilka. 

Prognozowany mróz w Polsce, 18 listopada 2022 nad ranem

Powiew zimy pojawi się w Polsce, będzie mróz i śnieg, prognoza temperatury 18 listopada 2022

Chłodne powietrze, które dotrze w głąb wschodniej i południowo wschodniej Europy da impuls do powstania ośrodków niżowych, które ze strefami frontowymi mogą w trakcie drugiej połowy listopada, szczególnie w pobliżu 3 dekady miesiąca lub w jej trakcie przynieść w Polsce pierwsze opady śniegu. Jeśli podejdzie niż bardziej zasobny w wilgoć, to może wystąpić nawet pierwsza śnieżyca. Wówczas krajobrazy w niektórych regionach zdołają się zabielić, a drogowcy będą musieli po raz pierwszy w tym sezonie wyjechać na ulice.

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 18 listopada 2022

Śnieg spadnie w Polsce, kiedy pierwszy śnieg, mapa opadów 18 listopada 2022

Podane terminy zjawisk są nadal wstępne i ze względu na jeszcze odległy termin mogą ulec korekcie (+/- 2 dni), ale trend ochłodzenie i możliwego miejscami pierwszego śniegu w Polsce na nizinach z upływem drugiej połowy listopada wydaje się pewny.

Wstępnie prognozowane opady deszczu i śniegu w Polsce, 19 listopada 2022

Kiedy pierwszy śnieg w Polsce, mapa opadów 19 listopada 2022

Do połowy listopada można jeszcze wstrzymać się z wymianą opon na zimowe, ale później warto będzie to już zrobić. Średnia temperatura dobowa w wielu regionach spadnie znacznie poniżej 7 st. C., a częstsze prawdopodobieństwo ujemnych temperatur w nocy oraz możliwe opady pierwszego śniegu zachęcą nas do odpowiedniego przygotowania samochodu na sezon zimowy. Prognozy monitorujemy i będziemy na bieżąco wskazywać dokładny termin nadejścia ochłodzenie i wystąpienia pierwszego śniegu.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!