| |
Zagrożenie!
Powiew lata wróci do Polski. Zrobi się gorąco i lokalnie prawie upalnie. To będą najwyższe temperatury we wrześniu?

Powiew lata wróci do Polski. Zrobi się gorąco i lokalnie prawie upalnie. To będą najwyższe temperatury we wrześniu?

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, do Polski 7-8 września dotrze zapowiadany jeden z ostatnich powiewów lata. Temperatury maksymalne mogą wzrosnąć do około 24-28 st. C., zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Mówić będziemy więc o dniu gorącym i niewykluczone, że będą to najwyższe temperatury zanotowane w Polsce we wrześniu bieżącego roku. Warto wykorzystać ten cieplejszy okres bo wystąpi on tuż przed załamaniem pogody, gdy z zachodu wkroczy front atmosferyczny z opadami deszczu i lokalnymi burzami.

Gorący powiew lata wróci na chwilę do Polski. Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza na wysokości 1,5 km i jego temperatura anomalii w Europie, 8 września 2022

Powiew lata wróci do Polski, zrobi się gorąco i prawie upalnie, mapa temperatury 8 września 2022

Ciepłe powietrze do Polski skieruje ośrodek niżowy, jaki w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii wcześniej przyniesie tam załamanie pogody, w tym ulewne opady deszczu, wichury i burze. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie do środkowej Europy ciepłe powietrze z południa. Na powyższej mapie doskonale widać adwekcję powietrza.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 7 września 2022

Ciepłe powietrze napłynie do Polski, zrobi się gorąco i prawie upalnie, prognoza temperatury 7 września 2022

Powiew ciepłego powietrza poczujemy już w środę 07.09, gdy na zachodzie i południu Polski, zwłaszcza, od Ziemi Lubuskiej przez Dolny Śląsk po Małopolskę i Podkarpacie, temperatura wzrośnie do około 23-26 st. C. 

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 8 września 2022

Powiew lata dotrze do Polski, to będą najcieplejsze dni września 2022 w Polsce

Apogeum krótkiego ocieplenia przed wkroczeniem chłodnego frontu atmosferycznego niosącego załamanie pogody do Polski, czeka nas w czwartek 08.09. Temperatura wówczas na zachodzie, w centrum i na południu Polski może miejscami wzrosnąć do około 24-28 st. C. Amerykański model GFS wskazuje lokalnie w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie Tarnowa nieco wyższą temperaturę, ale niewykluczone, że prognoza jest przeszacowana.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 8 września 2022

Gorący dzień w Polsce, prawie upał, mapa temperatury 8 września 2022

Powiew lata poczujemy w tym dniu w Europie, szczególnie od Włoch przez Bałkany po Polskę, ale nie tylko. Upalnie, mimo ujemnej anomalii temperatury będzie nadal na południu Hiszpanii, gdzie temperatury sięgną 30-35 st. C. 

Prognozowane położenie układu barycznego nad Europą, 8 września 2022

Ostatni powiew gorącego lata w Polsce, mapa ciśnienia i temperatury 8 września 2022

Polska w tym czasie znajdzie się w obszarze pomiędzy słabnącym wyżem znad Skandynawii i nasuwającą się zatoką niżową związaną z rozległym polem obniżonego ciśnienia znad Irlandii i Wysp Brytyjskich. Front związany z tym niżem po krótkim ociepleniu wkroczy do Polski i zmieni nam warunki pogodowe, dlatego zachęcamy do wykorzystania tych jednych z ostatnich tak ciepłych dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!