| |
Zagrożenie!
Powietrze arktyczne już w Polsce. To będzie noc z przymrozkami. Temperatura spadnie do -3 stopni

Powietrze arktyczne już w Polsce. To będzie noc z przymrozkami. Temperatura spadnie do -3 stopni

Po krótkim, ale silnym powiewie babiego lata w Polsce, do kraju po przejściu frontu chłodnego bardzo szybko zaczęła napływać znacznie chłodniejsza masa powietrza arktycznego. To powietrze już znajduje się w naszym kraju i ponownie przyniesie przymrozki w nocy, szczególnie nad ranem. Pogoda pod względem temperatury w przeciągu kilkudziesięciu godzin zmieniła się dokładnie tak, jak prognozowaliśmy. Przed nami ponownie temperatury ujemne zarówno przy gruncie, jak również lokalnie na wysokości 2m. Nowy dzień rozpoczniemy od użycia skrobaczek przy samochodach. Temperatura miejscami spadnie do -3/-1 st. C. Sprawdźmy, w których regionach będzie najzimniej.

Napływające powietrze arktyczne do Polski i zasięg ustępującego zachmurzenia o godzinie, 19 października 2022. Dane: Eumetsat

Przymrozki i powietrze arktyczne w Polsce, prognoza temperatury w nocy 19-20 października 2022

Do Polski napływa już główny strumień zimnego arktycznego powietrza. Na powyższym satelitarnym zdjęciu kompozytowym wskazuje na to charakterystyczny odcień koloru różowego. To powietrze wdziera się tuż za chłodnym frontem atmosferycznym zalegającym jeszcze z zanikającymi opadami deszczu na południu kraju. W nocy 19/20.10 Polska dostanie się pod wpływ wyżu. Centrum antycyklonu będzie dokładnie nad naszym krajem z ciśnieniem około 1028 hPa. Pojawią się dobre warunki do silniejszej radiacji i zarazem spadków temperatury, zwłaszcza w warstwie przygruntowej. Będzie temu sprzyjać słaby wiatr i osiadanie chłodnego powietrza w warstwie podinwersyjnej.

Antycyklon w Polsce zapewni dobre warunki do pojawienia się przymrozków w Polsce, noc 19/20 października 2022

Przymrozki wracają do Polski, antycyklon zapewni rozpogodzenia, prognoza ciśnienia i temperatury, 20 października 2022

Powietrze, które napłynęło do Polski kilka dni temu było w rejonie północnej Grenlandii. Po drodze uległo stopniowemu ogrzaniu, ale i tak spadek temperatury jest znaczny. Odczujemy to nie tylko w nocy, ale również w dzień. Zamiast 20-25 st. C., to w czwartek 20.10 zanotujemy w Polsce maksymalnie do około 7-14 st. C.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 20 października 2022

Przymrozki i powietrze arktyczne w Polsce, mapa temperatury i ciśnienia, noc 19-20 października 2022

Temperatura w Polsce w nocy ze środy na czwartek 19/20 października spadnie do około -3/-1 st. C. Takie temperatury miejscami zanotujemy przy gruncie i lokalnie na wysokości 2m. Największe ryzyko przymrozków obejmuje województwo zachodniopomorskie, kujawsko pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, świętokrzyskie, opolskie po częściowo śląskie, podlaskie, małopolskie, lubuskie i pomorskie. Punktowe przymrozki mogą wystąpić również w regionach ościennych.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 20 października 2022 nad ranem

Prognozowane przymrozki w Polsce, noc 19-20 października 2022

Z kolei największe ryzyko przymrozków na wysokości 2m obejmuje miejscami województwo wielkopolskie, lokalnie łódzkie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie po małopolskie.

Prognozowane przymrozki w Polsce na wysokości 2m, noc 19/20 października 2022

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury, gdzie będzie najzimniej 20 października 2022

Również noc z czwartku na piątek 20/21 października przyniesie przymrozki w Polsce, tym razem głównie na południowym wschodzie kraju, szczególnie od Lubelszczyzny przez Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę i Podkarpacie. Spadek temperatury miejscami może być wtedy większy od najbliższej nocy o kilka st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!