| |
Zagrożenie!

Rośnie poziom utraty lasów na świecie! Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Najnowsze wyniki badań Global Forest Watch wskazują, że wzrasta poziom utraty lasów z powodu wycinki, silnego wiatru, pożarów oraz zwiększenia obszaru plantacji oleju palmowego. Trend globalnego wylesiania nadal nie został zatrzymany, co może mieć fatalne konsekwencje dla klimatu.

Dane wskazują, że około 49 milionów hektarów lasów znikło na całym świecie w 2015 r. Największą utratę odnotowano w Ameryce Północnej oraz na obszarach tropikalnych. Roczny poziom wylesiania w zestawieniu znalazł się na drugim miejscu, od czasu rozpoczęcia zbierania danych w 2001 r. Po uwzględnieniu wszystkich danych, w 2015 roku świat stracił o 47% powierzchni lasów więcej, niż to miało miejsce 16 lat temu.

Zacieniony obszar kolorem różowym wskazuje intensywność wylesiania powierzchni lasu o wysokości co najmniej 4m 80 cm,  w latach 2001-2015

Mapa: utrata obszaru leśnego na świecie

Samo wylesianie stanowi ponad 10 % globalnych emisji dwutlenku węgla, powodujących zmiany klimatyczne. Pamiętajmy, że gęste lasy tropikalne mają kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności klimatu, ponieważ przechwytują duże ilości ludzkich emisji do atmosfery, przechowując je w pniach drzew, liściach, korzeniach i glebie.

Badacze Global Forest Watch swoje wyniki opublikowali na podstawie danych satelitarnych dostarczonych przez Google i Uniwersytet Maryland. Rekordowym pod względem wylesienia był rok 2014, gdy z powierzchni naszej planety zniknęło prawie 60 milionów hektarów!

Kanada, Rosja i Stany Zjednoczone, to kraje najbardziej zalesione na Ziemi, ale również zaliczane do mających największe straty z powodu pożarów. Badaczy niepokoi również utrata lasu w tropikach, gdzie szybko rozrastają się ludzkie osady. Przykładem może być Papua-Nowa Gwinea, w której zanotowano 70% wzrost utraty lasów z powodu wylesiania pod plantacje!

Z kolei w Afryce rozszerzenie plantacji oleju palmowego w Sierra Leone przyczyniło się do 12-krotnego wzrostu wylesienia w 2015 roku, w porównaniu do danych z 2001 r. Kolejnym powodem wzrostu wylesiania w tropikach, jest zwiększenie obszaru pod wydobycie ropy naftowej, zwłaszcza w Indonezji.

Co ciekawe, jednym z jasnych punktów na mapie badań okazała się Kolumbia, gdzie wylesianie spadło o 50 % w porównaniu do szczytu, jaki był w 2007 r. Wynika ten fakt ze zmiany politycznej, bowiem rząd Kolumbii zobowiązał się do osiągnięcia zerowego wylesiania netto do roku 2020.

„Jeśli trend wylesiania w skali globalnej będzie nadal kontynuowany, to coraz mniej prawdopodobne jest zatrzymanie globalnego ocieplenia do poziomu 2 st. C. sprzed epoki przemysłowej” – powiedział Silva-Chavez, jeden z autorów badań.

Polska w badaniu

Powierzchnia Polski zajmuje obszar 31 mln 208 tys. 527 ha, z tego ponad 9,2 mln ha zajmują lasy. W latach 2001-2015 z powodu wycinki, pożarów i zjawisk pogodowych (głównie silny wiatr związany z burzami), straciliśmy 715 tys. 576 ha, a zyskaliśmy w wyniku zalesiania obszar 504 tys. 136 ha. Z danych wynika, że nie wypadamy najgorzej w skali globalnej, ale nadal sporo nam brakuje do zrównoważonej polityki leśnej, mimo, że Polskie Lasy Państwowe zapewniają o trendzie wzrostowym obszaru zalesianego.

Zacieniony obszar kolorem różowym wskazuje w Polsce intensywność wylesiania powierzchni lasu o wysokości co najmniej 4m 80 cm,  w latach 2001-2015

Mapa utraty powierzchni lasu w Polsce

Opracowanie: DobraPogoda24.pl na podstawie Climatcentral, Global Forest Watch


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!