| |
Zagrożenie!
Potworne powodzie na zachodzie. Ulewy i burze przyniosły rzeki atmosferyczne. Ponad 20 mln ludzi objętych alertami pogodowymi

Potworne powodzie na zachodzie. Ulewy i burze przyniosły rzeki atmosferyczne. Ponad 20 mln ludzi objętych alertami pogodowymi

Na zachodniej półkuli znad Pacyfiku nasunęły się rzeki atmosferyczne, które przyniosły gigantyczną powódź w Kalifornii w USA. Wcześniej na tym obszarze występowały często susze i pożary lasów. Alertami pogodowymi objęto ponad 20 mln ludzi. Niestety, co najmniej 17 osób zmarło z powodu powodzi. Najnowsze prognozy zapowiadają kolejne ulewy i burze. Zmiany wzorca pogodowego nie widać, co najmniej do końca drugiej dekady stycznia 2023. Zachodnie stany USA nadal będą narażone na ogromne opady deszczu.

Ogromna powódź na zachodzie USA w Kalifornii. Prognozowana suma opadów do 19 stycznia 2023

Ogromne ulewy, burze i powodzie w Kalifornii w USA, prognoza opadów do 19 stycznia 2023

W USA sumy opadów podaje się w calach, a 1 cal, to 25,4 mm. Prognozy w drugiej dekadzie stycznia wskazują, że miejscami wzdłuż zachodnich stanów spadnie do 3-14 cali, czyli około 76-355 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowany ogromny obszar niżowy nad Pacyfikiem, który będzie powodował kolejne ulewy i burze na zachodzie USA. Prognoza średniego ciśnienia do 21 stycznia 2023

Ogromne ulewy i powodzie w Kalifornii, prognoza ciśnienia do 20 stycznia 2023

Nad wschodnim Pacyfikiem nadal ma się znajdować ogromny obszar niżowy. Będą nad nim przechodzić wąskie i bardzo długie fale atmosferycznych rzek mogących się rozciągać na tysiące km. Najnowszy wzór pogodowy sugeruje, że fala największych opadów w kolejnym tygodniu przesunie się nieco bardziej na północ i obejmie nie tyko Kalifornię, ale również znaczną część zachodniego Oregonu, gdzie spadnie spore deszczu. Będą również wichury i burze, a bardziej na zachód w głębi lądu również śnieżyce, szczególnie w górach. Ponownie pojawi się ryzyko niebezpiecznych powodzi i lawin błotnych. Ulewne deszcze zmuszą władze do kolejnych ewakuacji ludzi. Suma opadów w samej Kalifornii w ostatnich tygodniach jest w wielu regionach od 400, do 600% powyżej normy.

Prognozowane kolejne ulewy i burze na zachodzie USA w Kalifornii i Oregonie, 14 stycznia 2023

Ogromne powodzie ulewy i burze w USA, zalana Kalifornia, prognoza opadów 14 stycznia 2023

Do tej pory ulewy najwięcej deszczu przyniosły w górzystych obszarach południowej Kalifornii, gdzie od niedzieli 08.01, do wtorku 10.01 spadło ponad 1000 litrów wody na m2 ziemi, szczególnie wzdłuż gór w hrabstwach Ventura i Santa Barbara. Największe zagrożenie powodziowe występuje w górach na wschód od Los Angeles. Ulewom i powodziom towarzyszą również lawiny błotne, zwłaszcza w regionach, gdzie wcześniej była historyczna susza i niszczycielskie pożary.

Prognozowane uderzenie silnego wiatru i ulew w wybrzeże Oregonu, 14 stycznia 2023

Potężne ulewy i powodzie w USA, prognoza opadów i wiatru, 14 stycznia 2023

Lawiny błotne lub ich ryzyko wystąpienia zmusiło ludzi do ​​ewakuacji, zamknięcia dróg i desperackich akcji ratunkowych, zwłaszcza w rejonie Golden Stade. Powodzie występują m.in. w hrabstwie Santa Cruz, na południowy zachód od San Jose.

Powodzie w Kalifornii w USA, styczeń 2023

Do tej pory w wyniku powodzi, burz, ulew, wichur i osunięć ziemi w Kalifornii zmarło co najmniej 17 osób. Burze zerwały linie energetyczne, przyczyniając się do przerw w dostawie prądu do ponad 158 tys. domów, firm i innych odbiorców.

Prognozowane kolejne ulewy i burze między Oregonem i Kalifornią, 16 stycznia 2023

Burze, ulewy i powódź w USA, zalana Kalifornia, prognoza opadów do 16 stycznia 2023

Z powodu powodzi zamknięto w tym tygodniu wiele dróg, w tym część nadmorskiej autostrady Pacific Coast Highway (State Route 1) w południowej Kalifornii, ponadto US 101 w miejscach takich jak Ventura na zachód od Los Angeles.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!