| |
Zagrożenie!
Potop w wielu regionach. Pękły wały i powódź zalewa domy i drogi. Setki samochodów znalazło się w wodzie

Potop w wielu regionach. Pękły wały i powódź zalewa domy i drogi. Setki samochodów znalazło się w wodzie

Ostrzegaliśmy, że jest bardzo poważne ryzyko powodzi na południu Europy i niestety to się potwierdza. Sytuacja jest krytyczna szczególnie między Austrią, północnymi Włochami i Chorwacją. W wielu regionach doszło do zalań, a także powodzi błyskawicznej. Ulewne deszcze i burze doprowadziły do przerwania wałów lub wystąpienia rzek z koryt. Woda zalała setki domów i samochodów. Doszło do osunięć ziemi i zablokowania dróg. Dramatycznie jest w regionie Emilia-Romania we Włoszech, gdzie doszło do drugiej powodzi w tym roku.

Ogromna powódź we Włoszech. Zalane wozy policyjne w mieście Cesena, 16 maja 2023. Foto: FB Tornado in Italia

Potężna powódź we Włoszech i Chorwacji, woda zalała wiele regionów, dosłowny potop w Emilia-Romania 18-19 maja 2023

Jak widać powódź była błyskawiczna, bo wiele samochodów znalazło się pod wodą i ich właściciele nie zdążyli przestawić pojazdów na tereny wyżej położone. Minionej doby powodzie ponownie uderzyły we Włoszech i Chorwacji. Fatalna sytuacja panuje w regionie Emilia-Romania, który po dwóch tygodniach ponownie zmaga się z powodzią. Także w tym przypadku wylały rzeki, w tym Lamone w rejonie Rawenny i Faenza. Trudna sytuacja panuje również w mieście Cesena i Forli.

Prognozowane ulewy między Włochami i zachodnimi Bałkanami, które mogą przynieść kolejne powodzie błyskawiczne. Przewidywana suma opadów do 26 maja 2023

Powódź i potop we Włoszech i Chorwacji, zalane drogi, domy i samochody, miasta pod wodą Faenza, Cesena i Forli maj 2023

Niestety, są kolejne ofiary powodzi w północnych Włoszech. Najnowsze dane mówią o co najmniej 4 osobach, które straciły życie oraz 6 osobach zaginionych. Co najmniej 5 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do ewakuacji. Powódź dotknęła aż 23 gminy, a jeszcze rok temu ten region zmagał się z ogromną suszą i brakiem wody w rzekach. Mieszkańcy próbują się chronić na wyższych kondygnacjach przed falą powodziową miejscami sięgającą dachów budynków.

Skutki ogromnej powodzi we Włoszech w rejonie miejscowości Reda Faenza, 16 maja 2023

Z powodu powodzi zawieszone zostały liczne połączenia kolejowe na ważnych trasach w rejonie Bolonii, Faenzy, Rawenny i Rimini. W rejon powodzi wysłano wojsko do niesienia pomocy. Na licznych materiałach z sieci społecznościowych widać, że miejscami woda z rzek rozmyła i przerwała wały ochronne, a następnie szybko rozlała się na okoliczne miejscowości. Bardzo podobnie to wygląda do sytuacji z rejonu Sandomierza, gdy 13 lat temu doszło do podobnej sytuacji. Suma opadów w ciągu doby we Włoszech miejscami przekraczała 200 litrów wody na m2 ziemi.

Powódź we Włoszech. Przerwany wał na rzece Santerno, 16 maja 2023

Ulewne opady deszczu prowadzące do zalań i lokalnych powodzi minionej doby wystąpiły również w Austrii. Liczne akcje ratunkowe były prowadzone we wschodniej i południowo wschodniej Styrii, gdzie uaktywniły się także lawiny błotne. Powodzie ponownie dotknęły Chorwację. Stan wyjątkowy ogłoszono na Jeziorach Plitwickich w pobliżu Krkanc. Ulewne deszcze spowodowały liczne problemy w powiecie Varazdin. Woda zalała piwnice i drogi. Niektóre z nich zostały zamknięte dla ruchu.

Skutki powodzi w Chorwacji między miejscowością Lukavec i Gacice, maj 2023

W najbliższych dniach prawdopodobieństwo opadów i burz między Włochami i Chorwacją będzie nieco mniejsze, ale powodzie błyskawiczne o lokalnej skali w maju jeszcze mogą wystąpić na co wskazują najnowsze prognozy sumy opadów. Każdego dnia warto śledzić szczególnie prognozy konwekcyjne z ryzykiem burz z ulewami i gradem.

Prognoza burz dla Europy między 18-19 maja 2023

Prognoza burz w Europie, 18 maja 2023

W środę 17.05 główne ryzyko burz w Europie występuje miejscami między pograniczem Polski i Ukrainy przez Węgry, Bałkany i środkowe Włochy po Turcję. Na zachodzie Turcji będzie duże ryzyko gradobić. W czwartek 18.05 prawdopodobieństwo burz zostanie ograniczone do południowych dzielnic Europy i przeważającej części Turcji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!