| |
Zagrożenie!
Potop w centrum miasta. Na drogach rzeka wody i lodu. Służby zupełnie bezradne w walce z powodzią

Potop w centrum miasta. Na drogach rzeka wody i lodu. Służby zupełnie bezradne w walce z powodzią

Kolejne w tym tygodniu nawalne opady deszczu powodujące powódź dały o sobie znać w nowych regionach Europy. Gigantycznym ulewom towarzyszyły burze i gradobicia. Żywioł uderzył szczególnie we Włoszech w miejscowości Seregno i Rovello Porro w regionie Lombardia. Na miasto spadła masa wody z gradem. Centrum przypominało dosłowny potop. Służby były bezradne, gdyż zabetonowane drogi i zapchana kanalizacja deszczowa przez grad nie była w stanie odprowadzić nadmiaru wody.

Błyskawiczna powódź we Włoszech w Seregno, 21 lipca 2023. Foto: FB Tornado in Italia

Potop we Włoszech, ulewa zalała miasto Seregno w lipcu 2023, służby bezradne w walce z powodzią

Zdarzenie miało miejsce przed południem, czyli w ciągu dnia, ale ogromna chmura burzowa zupełnie odcięła miasto od słońca i zrobiło się ciemno, jakby panowała noc. Uliczki w centrum zamieniły się w rwące rzeki nie tylko z wodą, ale z dużą ilością lodu z gradobicia. Gradziny blokowały kratki kanalizacyjne i dodatkowo potęgowały spiętrzenie wody na powierzchni.

Silne burze z ulewami i gradobiciami zanotowane minionej doby miejscami w południowo zachodniej Europie, zwłaszcza w rejonie Włoch do godziny 12:05, 22 lipca 2023

Silne burze i ulewy w Europie, potop we Włoszech, powódź w Lombardii, lipiec 2023

Bardzo silną ulewę powodującą zalania i podtopienia, a nawet powódź zanotowano także w miejscowości Rovello Porro również położonej w Lombardii. Na jednej z tamtejszych stacji pogodowych zmierzono ponad 134 litry wody na m2 ziemi. Są to sumy opadów ekstremalne, jak na europejskie warunki atmosferyczne.

Skutki silnego frontu burzowego we Włoszech powodującego powodzie, wichury i gradobicia, 21 lipca 2023

Nawałnice we Włoszech rozwinęły się na froncie atmosferycznym. Uaktywniła się burza mezoskalowa MCS z wbudowanymi superkomórkami i właśnie w ich rejonie notowano najsilniejsze zjawiska, w tym nie tylko ulewy, ale również gradobicia z dużymi gradzinami oraz wichurami z wiatrem osiągającym lokalnie nawet 140 km/h.

Prognozowane sumy opadów w zachodniej i południowo zachodniej Europie do 27 lipca 2023

Ulewy i powodzie w Europie, prognoza opadów do 27 lipca 2023

Najnowsze prognozy konwekcyjne z sumami opadów nadal przewidują większe sumy opadów szczególnie na północny Włoch po pogranicze z Krajami Alpejskimi. Miejscami w czasie burz może spaść ponad 100 litrów wody na m2 ziemi i z pewnością ponownie dojdzie do lokalnych powodzi błyskawicznych.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w mieście Seregno, 21 lipca 2023

Jak widać, po centrum miasta można było się poruszać jedynie łodzią lub przysłowiowym kajakiem. Natężenie żywiołu było ogromne. Takie ilości wody i gradu w zabetonowanych miastach nie mogą się inaczej skończyć i coraz częściej będą się powtarzać w różnych regionach, także w Polsce w czasie szczególnie letnich burz.

Najnowsza prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 23 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 23 lipca 2023

Najbliższej doby silne burze są prognozowane szczególnie miejscami w rejonie Włoch po pogranicze z Krajami Alpejskimi, Słowenię, Chorwację, Serbię, Rumunię i Bułgarię. W Polsce lokalne słabe i zanikające burze wystąpią na północy i wschodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Kiedy do Polski takie coś przyjdzie bo cały czas nuda lub jakieś p... słabe. Wczoraj miałem mocne 3 burze i bardzo mocne potężne ściany wody i pływało wszystko a jak przestało to szybko wsiąkło i czekamy na kolejne. Od jutro podobno gorąco na 3 dni i jakaś 30 się przekroczy u Mnie. Pozdrawiam

22 lipiec 2023 - 13:44
Odpowiedz