| |
Zagrożenie!
Potop na południu. Spadło ponad pół metra deszczu. Zalane lotnisko, drogi i setki samochodów

Potop na południu. Spadło ponad pół metra deszczu. Zalane lotnisko, drogi i setki samochodów

Potężna rekordowa ulewa uderzyła w południową Florydę. Co ciekawe miała miejsce w kwietniu, który uchodzi w tym regionie naszej planety za miesiąc suchy. Zalane zostało lotnisko i wiele dróg. Setki samochodów zostało zniszczonych przez wodę, która miejscami miała ponad pół metra głębokości. Najgorsza sytuacja była w Fort Lauderdale, gdzie niemal stacjonarna burza wywołała gwałtowną powódź i zamieniła główne drogi w rzeki i jeziora. Ogłoszono stan wyjątkowy, bo wiele dróg nadal jest zalanych, a lotnisko w mieście pozostaje zamknięte.

Potop na południu Florydy. Rekordowa kwietniowa ulewa i powódź w Fort Lauderdale. Foto: FB Mary Cynthia Martin

Rekordowa ulewa na Florydzie, spadło pół metra wody, to rekordowy potop w  Fort Lauderdale, kwiecień 2023

Meteorolodzy z NWS wydali alarm powodziowy dla Fort Lauderdale, a także obszarów w pobliżu Hollywood i Dania Beach. Generalnie ostrzeżenie przed powodzią błyskawiczną obowiązywało w hrabstwie Broward. W wyniku niemal stacjonarnej ulewy związanej z burzą setki samochodów utknęło na drogach. - Duże części miasta znalazły się pod wodą z powodu bezprecedensowej ilości opadów - poinformował we wpisie burmistrz Fort Lauderdale, Dean Trantalis.

Zalane lotnisko w Fort Lauderdale w wyniku gwałtownej ulewy i burzy, 13 kwietnia 2023. Foto: Stacja Lotnicza Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych Miami

Potężna ulewa i powódź na południu Florydy, zalane lotnisko i drogi w Fort Lauderdale, kwiecień 2023

Ulewne opady deszczu zmusiły władze międzynarodowego lotniska Fort Lauderdale-Hollywood do jego zamknięcia, gdy pas startowy i okoliczne drogi zamieniły się w jeziora i rzeki. Liczni kierowcy zostali zmuszeni do porzucenia swoich pojazdów, bo woda zalała silniki pojazdów lub uniemożliwiła dalsze przemieszczanie.

Skutki potężnej ulewy na południu Florydy. Dosłowny potop na drogach, 13-14 kwietnia 2023

Z powodu ekstremalnych opadów deszczu i powodzi zamknięto również szkoły publiczne w hrabstwa Broward. Nadal nie wiadomo ile dokładnie spadło deszczu. Opieramy się obecnie na nieoficjalnych danych, a te wskazują 25,91 cala w ciągu 24 godzin w Fort Lauderdale. Niektóre dane mówią nawet o 30 calach. W USA sumy opadów nie podaje się w mm, jak w Europie, a w calach. W tym przypadku możemy więc obliczyć, że w rejonie gwałtownej powodzi mogło spaść (1 cal wynosi 2,54 cm) co najmniej 66,04 cm wody, czyli 660,4 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Największa część tych opadów spadła w ciągu 8 godzin w minioną środę 12.04.

Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie USA w rejonie Florydy do 16 kwietnia 2023

Rekordowe ulewy i powodzie na Florydzie, potop na ulicach i lotnisku, kwiecień 2023

Jeśli suma opadów wynosząca 25,91 zarejestrowana w Fort Lauderdale zostanie potwierdzona, to będzie to największa 24 godzinna suma opadów zarejestrowana w stanie Floryda. Aktualny rekord wynosi 23,28 cala i pochodzi z Key West z 11 listopada 1980 roku. Jest to sytuacja wyjątkowa, bo kwiecień na południu Florydy nadal uchodzi za miesiąc suchy. Średnio w tym miesiącu spada tylko 3,7 cala deszczu. Teoretycznie taka powódź może się zdarzyć 1 raz na 1000 lat, czyli jej prawdopodobieństwo w danym roku wynosi zaledwie 0,1% - twierdzą amerykańscy meteorolodzy z NWS.

Zalane i zamknięte międzynarodowe lotnisko Fort Lauderdale-Hollywood, 13 kwietnia 2023

Dodatkowo wydano ostrzeżenia przed trzema tornadami, ale mimo wskazań radaru żadne nie zostało potwierdzone w rejonie Miami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Daniel

Kara Boska za prowadzone wojny i mordowanie ludzi: Wietnam, Irak, Syria, Ukraina

15 kwiecień 2023 - 14:05
Odpowiedz