| |
Zagrożenie!
Potop na południu. Spadło ponad 300 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalewa miasta i odcina tysiące ludzi

Potop na południu. Spadło ponad 300 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalewa miasta i odcina tysiące ludzi

Niestety, ale sprawdzają się prognozy potężnej ulewy, która w krótkim czasie przynosi powódź błyskawiczną w Grecji, a wcześniej lokalnie w Bułgarii. Wiele dróg i domów już zostało zalanych, a to dopiero początek potężnej powodzi odcinającej od świata tysiące ludzi. Do 7 września w niektórych regionach może spaść ponad 200-700 litrów wody na m2 ziemi. Sytuacja będzie dramatyczna. Woda już zalała domy, drogi i samochody w rejonie miasta Wolos i Carewo. Miejscami wylały rzeki i zostały zerwane pierwsze mosty.

Ulewa przyniosła powódź w Bułgarii w mieście Carewo, w obwodzie Burgas, 5 września 2023. Foto: FB Elena Kumcheva - Meteo Balkans

Potop i oberwanie chmury przynosi powódź w Bułgarii wrzesień 2023, woda zalała miasto Carewo

Potężna ulewa w południowo wschodniej Bułgarii była związana z burzami niesionymi przez niż Daniel z centrum w rejonie Grecji. Nocne i poranne opady zupełnie zaskoczyły mieszkańców. Oberwanie chmury i niemal stacjonarna ulewa bardzo szybko zalała drogi, domy, samochody, a nawet całe osiedla w Carewie. Najnowsze dane mówią o kilku tysiącach ludzi odciętych od świata z powodu zalania dróg w tym regionie Bułgarii.

Silne burze niosące ulewy i powodujące powodzie w rejonie Bułgarii i Grecji zanotowane do godziny 12:10, 5 września 2023. Dane: burze dzis

Potop i powódź w Bułgarii, wrzesień 2023, zalane miasto Carewo

Trudno w to uwierzyć, ale na jednej ze stacji meteorologicznych w tym bułgarskim mieście widnieje suma opadów ponad 329 litrów wody na m2 ziemi. W niektórych miejscach głębokość wody na drogach sięga jednego metra. Przykładem jest miejscowość Łozenec. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na wybrzeżu, gdzie miejscami są zalane pomieszczenia hotelowe do pierwszego piętra.

Skutki powodzi błyskawicznej w Bułgarii na osiedlu Nestinarka w Carewie w obwodzie Burgas, 5 września 2023

Swoje dołożyła również wysoka fala sztormowa, gdyż morze wdarło się w głąb lądu. Na licznych relacjach widać porwane samochody i przyczepy unoszące się z falami w Morzu Czarnym. Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym skutki nagłej powodzi jest wylanie pobliskiej rzeki Veleka. Jedno z nagrań zapiera dech.

Skutki powodzi błyskawicznej w Bułgarii w mieście Carewo, 5 września 2023

Gwałtowne burze z ulewami, gradem i silnym wiatrem przesunęły się na południe Europy. Najbliższej doby będą szczególnie możliwe między wybrzeżem Morza Czarnego przez częściowo Turcję po rejon Grecji.

Prognoza burz dla Europy do godziny 06:00, 6 września 2023

Prognoza burz dla europy do 6 września 2023

Jeszcze gorsza sytuacja w porównaniu do Bułgarii w ciągu najbliższej doby będzie w Grecji, gdzie w wielu miejscowościach wystąpi powódź. Pierwsza z nich już dotknęła rejon miasta Wolos na środkowym wschodnim wybrzeżu.

Powódź zalała miasto Wolos w Grecji, 5 września 2023

Wiele dróg, domów i bloków znalazło się pod wodą. Doszło również do zerwania co najmniej 4 mostów. Sytuacja jest dynamiczna. W kolejnych raportach będziemy informować o szczegółach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!