| |
Zagrożenie!
Potężny żywioł na wschodzie. Grad o średnicy 8 cm uszkadza budynki i uprawy. Ludzie są załamani

Potężny żywioł na wschodzie. Grad o średnicy 8 cm uszkadza budynki i uprawy. Ludzie są załamani

Śledzimy przemieszczanie silnych burz w Europie, które w tym sezonie przynoszą wyjątkowo często gradobicia z ogromnymi kulami lodu. Średnica gradzin często osiąga 5-8 cm, a miejscami znacznie więcej. Żywioł niszczy wszystko na swojej drodze, w tym dachy i elewacje budynków, szyby i karoserie samochodów, a także uprawy, z których nic nie zostaje. Ludzie są dosłownie załamani. Ostatniej doby gwałtowne burze z gradem i silnym wiatrem uderzyły szczególnie w Rosji w rejonie Gubskaya, Andryuki, Psebay i Psebayskoye.

Ogromny grad w Rosji w powiecie mostowskim w Kraju Krasnodarskim, 9 sierpnia 2023. Foto VK Dziennik pogody

Silne burze i gradobicia w Rosji sierpień 2023, grad uszkodził domy i uprawy, ludzie załamani

Minionej doby zgodnie z prognozami gwałtowne burze, w tym miejscami superkomórkowe przeniosły się szczególnie do wschodniej Europy, zwłaszcza w rejon południowo zachodniej Rosji, gdzie obecnie zalega najbardziej chwiejna masa powietrza w której występują dogodne warunki do inicjacji silnych burz. Prognoza okazała się poprawna, gdyż właśnie najwięcej burz gradowych zanotowano w Rosji w Kraju Krasnodarskim w wielu miejscowościach.

Burze zanotowane w Europie, 9 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Silne burze z gradem w Rosji sierpień 2023, lodowe kule zniszczyły uprawy i budynki

Trudna sytuacja panuje szczególnie w miejscowości Andryuki i Psebay w rejonie mostowskim, gdzie ogromny grad uszkodził dachy budynków socjalnych i mieszkalnych. Pokrycia dachowe na wschodzie Europy są często z eternitu, który nie ma żadnych szans przy uderzeniu żywiołu niosącego duży grad. Mieszkańcy w mediach społecznościowych umieścili liczne relację z opadów gradu i szkód, jakie poczynił. Wielkość gradzin często porównywali do jajek, a nawet jabłek.

Potężne gradobicie w Rosji w Kraju Krasnodarskim, 9 sierpnia 2023. Foto: VK Dziennik pogody

Duży grad w Rosji sierpień 2023, gradobicie w wielu miejscowościach zniszczyła uprawy i domy

Na miejsce uderzenia żywioły wysłano specjalne komisje, które szacują straty, ale już wiadomo, że lodowe kule zniszczyły nie tylko pola uprawne i ogródki warzywne, bo zniszczenia obejmują również podziurawione dachy w budynkach i liczne samochodu. Do zdarzenia doszło w rejonie Rosji położonym między Ukrainą i Gruzją. Na tym jednak nie koniec gwałtownej pogody, gdyż najbliższa doba ponownie zapowiada się bardzo dynamicznie w tym regionie.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 11 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 11 sierpnia 2023

Silne burze, w tym miejscami z dużym gradem najbliższej doby na 11 sierpnia obejmą szczególnie południowo zachodnią Rosję przez Gruzję, Armenię po lokalnie Turcję. W Polsce aktualnie nie spodziewamy się gwałtownych burz. Przed nami ocieplenie, które pojawi się już w najbliższy weekend.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!